Dopyt v cudzine chladne, Slovensko čakajú krušné chvíle

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Priemysel
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 24. októbra (WEBNOVINY) – Otvorenú slovenskú ekonomiku čaká zrejme v najbližších mesiacoch neľahké obdobie. Zahraničný dopyt, ktorý doteraz stál za rastom slovenského hospodárstva, sa totiž oslabuje.

Potvrdzujú to aj októbrové prieskumy v rámci európskeho podnikateľského prostredia, ktoré vykazujú pokles dôvery. Výnimkou nie sú ani podniky nášho najväčšieho obchodného partnera Nemecka.

„Prepad dôvery nemeckých podnikov je zlou správou tak pre slovenskú ekonomiku, ktorá sa opiera o export do Nemecka, ako aj pre celú eurozónu, pre ktorú bola nemecká ekonomika doposiaľ motorom,“ tvrdí analytik VÚB banky Andrej Arady.

Ako dodal, októbrové kolo prieskumov dôvery v podnikateľskom prostredí v eurozóne je sklamaním. „Nálada na finančných trhoch sa síce vďaka odhodlaniu európskej centrálnej banky urobiť všetko potrebné pre záchranu spoločnej meny stabilizovala, potrvá však zrejme dlhšie, ako očakávali pozorovatelia trhu, kým sa pretaví aj do zlepšenia v reálnej ekonomike,“ uviedol Arady.

Banka
Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

Prieskum medzi nákupnými manažérmi, ktorý meria nové objednávky, zásoby, produkciu, subdodávateľské komponenty a zamestnanecké podmienky, priniesol podľa Aradyho v októbri opäť negatívne prekvapenie. Zatiaľ čo trh očakával pozitívne signáli, index vo výrobnom sektore výrazne poklesol.

Sektor služieb pritom zaznamenal len veľmi mierny nárast o desatinu bodu a spoločný index za oba sektory tak klesol na 45,8 bodu z predchádzajúcich 46,5 bodu. „Naďalej tak napovedá v eurozóne miernu recesiu,“ tvrdí analytik.

V samotnom Nemecku zaznamenal index nákupných manažérov po miernom zlepšení na konci leta opäť pokles tak v sektore služieb, ako aj vo výrobe. „Najdôležitejším indikátorom tohto týždňa však bol prieskum IFO medzi nemeckými podnikateľmi. Sklamanie však prišlo aj tu. Podnikateľská dôvera zaznamenala už šiesty pokles v rade, čím padla na svoje dva a pol ročné minimum,“ dodal Arady.

Medziročný rast slovenského hospodárstva sa v druhom štvrťroku podľa očakávaní zmiernil. Hrubý domáci produkt v druhom štvrťroku reálne medziročne stúpol v stálych cenách o 2,8 %, kým v prvom štvrťroku hospodárstvo rástlo o 3 %. Ekonomický rast bol v samotnom druhom kvartáli podobne ako v predchádzajúcich štvrťrokoch ovplyvnený rastom zahraničného dopytu. Domáci dopyt v druhom kvartáli klesol o 1,6 %. Analytici však očakávajú postupné spomaľovanie hospodárskeho rastu, ktorý by tak za celý tento rok mal dosiahnuť 2,2 %.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať