BRATISLAVA 2. januára (WebNoviny.sk) – Som presvedčená, že dozrel čas, aby sme na Slovensku začali vecný a kultivovaný dialóg o problematike LGBTI komunity. V rozhovore pre agentúru SITA to uviedla verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová a zdôraznila, že by malo ísť aj o diskusiu názorovo odlišných skupín, pretože ak si nevypočujeme argumenty jednej i druhej strany, „ostaneme v zajatí svojich vlastných predstáv a predsudkov k tým iným skupinám a nebudeme sa vedieť ako spoločnosť posúvať ďalej“.
Ombudsmanka v rozhovore spomenula, že po vystúpení na augustovom Dúhovom PRIDE dostala mailom veľké množstvo „pozitívnych, negatívnych aj veľmi negatívnych“ ohlasov. Z pozitívnych reakcií vyčítala, že existujú skutočné problémy a trápia mnohých ľudí aj na Slovensku, no tí o nich z rôznych dôvodov nekomunikujú a nevychádzajú s nimi na verejnosť.
Prezident vyzval k diskusii o problémoch LGBTI
Podľa Márie Patakyovej sa tak množstvo ľudí necíti komfortne a radšej si zvolí odchod z krajiny. „Sú to schopní mladí ľudia, ktorí majú potenciál dosahovať aj veľké veci a nie je dobré, ak to uplatnenie nachádzajú mimo Slovenska,“ povedala ombudsmanka.
Aj preto ocenila iniciatívu prezidenta Andreja Kisku, ktorý sa v decembri stretol s LGBTI aktivistami a vyzval k diskusii o ich problémoch. Ombudsmanka uviedla, že každá iniciatíva, ktorá povedie k tomu, aby sme sa akceptovali ako ľudia, je dobrá.
Právny systém je podľa Kisku ku komunite LGBTI krutý, prezident by privítal racionálnu diskusiu
„Aj z mailov, ktoré som dostávala, sa ukazuje, že niekedy s tým na Slovensku máme problém a máme vo zvyku veľmi ďaleko zachádzať do úvah pri hodnotení spôsobu života týchto ľudí, a tam práve narážame na oblasť, ktorá je chránená právom na súkromie a rodinný život,“ povedala verejná ochrankyňa práv a dodala, že tieto úvahy nie sú adekvátne a relevantné.
Akceptovanie spolužitia homosexuálov
Patakyová skonštatovala, že úlohou racionálneho zákonodarcu by malo byť nachádzanie riešení pri akceptovaní spolužitia párov rovnakého pohlavia, ktoré budú v súlade s interpretáciou Európskeho dohovoru o ľudských právach, a zároveň budú zodpovedať spoločenskému cíteniu na Slovensku. To je podľa nej poznačené určitým konzervativizmom a často aj obavami z neznámeho a preto je dôležité začať o problémoch LGBTI komunity diskutovať.
Kresťania vyzývajú prezidenta na diskusiu, chcú podporovať toleranciu voči LGBTI komunite
„Ak sa rozhodneme tieto osoby prehliadať, tak to určite nebude zodpovedné riešenie. Keď moje vystúpenie na PRIDE prispeje k hľadaniu vhodných spôsobov riešenia problému, tak budem veľmi šťastná, že sa ľuďom z tejto minority podarí realizovať ich právo na rodinu a sociálny život na úrovni štandardov, ktoré už platia vo väčšine štátov Európskej únie,“ povedala Patakyová a dodala, že za tých pár mesiacov od dúhového pochodu nemožno očakávať nejakú významnú zmenu vnímania v spoločnosti.
Podľa ombudsmanky sa však ľahšie dosahujú zmeny v legislatíve a ak by nejaké nastali v blízkej budúcnosti, bola by „milo prekvapená“.