Dovolenku v zahraničí môže predražiť aj kurz eura. Ktoré destinácie sa pre Slovákov oplatia najviac?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Dovolenka, pláž
Dovolenkári musia byť plne zaočkovaní. Foto: ilustračné, Thinkstock

Pri ceste na dovolenku do zahraničia, kde sa neplatí eurom, sa často zabúda, že cenu dovolenky môže predražiť aj kurzový vývoj. „Ak euro oslabuje, tovary, služby, a čiastočne aj ceny zájazdov v zahraničí zdražejú, a naopak,“ povedal analytik Across Private Investments Jakub Rosa.

Kurz mien je v zahraničí potrebné podľa vyjadrení bánk sledovať aj v prípade platenia kartou, alebo ak si chce klient vybrať hotovosť z bankomatu.

Zoberte si so sebou viac kariet

V medziročnom porovnaní sa z hľadiska kurzového vývoja v najnavštevovanejších destináciách Slovákov najviac oplatí podľa Rosu pobyt v Turecku a v Tunisku. Dôvodom je posilnenie eura voči líre o vyše 20 %, resp. o 7 % v prípade dinára.

„Naopak, najmenej sa z menového hľadiska oplatí dovolenka v Egypte v dôsledku posilnenia libry voči euru o 9 %. Mierne sa predraží aj pobyt v Maďarsku, Poľsku a v Čechách,“ doplnil Rosa.

Hovorkyňa Poštovej banky Lýdia Žáčková klientom cestujúcim na dovolenku do zahraničia odporúča zobrať si so sebou viacero kariet a používať ich hlavne na platenie u obchodníkov.

„Je to pre klientov najbezpečnejšie a zároveň najvýhodnejšie, z pohľadu výšky poplatkov a tiež použitého výmenného kurzu pri transakciách v inej mene ako v eurách,“ povedala pre agentúru SITA Žáčková. Pri platení na dovolenke kartou je podľa nej výhodnejšie vybrať si úhradu čiastky v miestnej mene. „V takomto prípade sa prepočet uskutoční kurzom banky, kde má klient účet, ktorý je výhodnejší,“ skonštatovala Žáčková.

Odporúčajú jednorazový výber

Výmenný kurz, ktorý banka používa na prepočet kartových transakcií v inej mene ako v eurách, je podľa Žáčkovej výhodnejší ako výmenný kurz pri nákupe valút v hotovosti v banke. Preto je pre klienta výhodnejšie si hotovosť vybrať z bankomatu priamo v krajine, kde dovolenkuje.

„Pri výbere z bankomatu v zahraničí však odporúčame jednorazový výber väčšej sumy. V takomto prípade je poplatok za výber kompenzovaný lepším kurzom ako pri zamieňaní hotovosti v zmenárni či v banke,“ povedala Žáčková.

365.bank odporúča vyberať si hotovosť len v bankomatoch bánk, a nie súkromných spoločností, pretože tam môže klienta vyjsť výber hotovosti podstatne drahšie.

„Keby si človek v takomto type bankomatu chcel vybrať napríklad 100 eur, môže ho súkromná spoločnosť zinkasovať poplatkom vo výške pokojne aj šesť eur. Plus sa k tejto sume ešte pripočíta aj poplatok za výber hotovosti od banky, kde má vedený účet,“ uzavrela PR manažérka 365.bank Linda Gáliková.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jakub RosaLinda GálikováLýdia Žáčková