Európske krajiny medzi rokmi 2013 – 2017 a 2018 – 2022 zvýšili dovoz zbraní o 47 %. Informuje o tom spravodajský portál CNN s odvolaním sa na správu Štokholmského medzinárodného inštitútu pre výskum mieru (SIPRI).
Globálne objem medzinárodného obchodu so zbraňami podľa SIPRI klesol o 5,1 %.
Napätie medzi Ruskom a Európou
Dovoz zbraní podľa inštitútu celkovo klesol v Afrike (- 40 %), na americkom kontinente (- 21 %),v Ázii a Oceánii (- 7,5 %) a na Blízkom východe (- 8,8 %), no vo východnej Ázii a v ďalších oblastiach, kde je vysoké geopolitické napätie, prudko vzrástol.
Ukrajina sa stala tretím najväčším importérom zbraní na svete, pričom na ňu pripadajú dve percentá globálneho dovozu zbraní za posledných päť rokov, konštatuje SIPRI.
Rusko dostalo od Číny tisíc pušiek, ochranný výstroj a súčiastky pre drony
„Aj keď sa transfery zbraní celosvetovo znížili, tie do Európy prudko vzrástli v dôsledku napätia medzi Ruskom a väčšinou ostatných európskych štátov,“ vyjadril sa vedúci výskumný pracovník programu SIPRI pre transfery zbraní Pieter D. Wezeman.
Podiel Spojených štátov na globálnom vývoze zbraní vzrástol z 33 na 40 %, zatiaľ čo podiel Ruska klesol z 22 na 16 %.
Francúzsky export vzrástol
USA a Rusko boli počas ostatných troch desaťročí prvými dvoma najväčšími exportérmi zbraní na svete, no odstup medzi nimi sa zväčšil, zatiaľ čo rozostup medzi Ruskom a tretím najväčším dodávateľom, ktorým je Francúzsko, sa zúžil.
Francúzsky globálny export zbraní stúpol v období rokov 2013 – 2017 a 2018 – 2022 o 44 %. Väčšina z týchto zbraní putovala do Ázie, Oceánie a na Blízky východ, pričom najväčší podiel pripadol na Indiu.
Poliaci odhalili špionážnu sieť, ktorá mala sledovať vojenské zásielky pre Ukrajinu. Nevylučujú ani prípravu sabotáží
„Je pravdepodobné, že invázia na Ukrajinu ešte viac obmedzí ruský vývoz zbraní. Dôvodom je, že Rusko bude uprednostňovať zásobovanie svojich ozbrojených síl a dopyt zo strany iných štátov zostane nízky v dôsledku obchodných sankcií uvalených na Rusko a rastúceho tlaku zo strany USA a ich spojencov, aby nekupovali ruské zbrane,“ uviedol vedúci výskumný pracovník programu SIPRI pre transfery zbraní Siemon T. Wezeman.