NAIROBI 23. septembra (WEBNOVINY) – Operácia kenskej armády proti ozbrojencom zadržiavajúcim od soboty ľudí v luxusnom nákupnom centre na okraji Nairobi sa stále neskončila, pričom okrem 69 mŕtvych evidujú aj 63 nezvestných.
V okolí komplexu bolo ráno počuť paľbu a výbuchy, zatiaľ čo somálska islamistická skupina aš-Šabáb varovala, že v prípade použitia sily sú jej muži „oprávnení podniknúť kroky proti zajatcom“.
Podľa kenského ministra vnútra Josepha Oleho Lenkua v zajatí zostáva už len „zopár“ ľudí, čo však nechcel spresniť. V čase sobotňajšieho útoku sa v nákupnom centre nachádzala približne tisícka ľudí. Okrem troch Britov zahynuli aj ďalší cudzinci vrátane dvoch Francúzok a jednej Holanďanky.
Podľa vyhlásenia kenskej armády sa už väčšinu zadržiavaných osôb podarilo zachrániť a cieľom je „rýchle ukončenie“ drámy. Nemenované zdroje z prostredia bezpečnostných a spravodajských zložiek pre agentúru AFP uviedli, že Keňanom pri zásahu asistujú izraelskí agenti, keďže luxusné centrum Westgate sčasti vlastnia Izraelčania.
Obrazom: Somálski extrémisti zabíjali v kenskom nákupnom centre
Podľa vyhlásenia skupiny aš-Šabáb spriaznenej s al-Kájdou je útok pomstou za kenskú intervenciu v Somálsku, ktorého vláda bojuje proti islamistickým povstalcom. V britskej tlači sa však objavili špekulácie, že organizátorkou mohla byť v skutočnosti Britka Samantha Lewthwaitová, vdova po jednom z páchateľov samovražedných bombových útokov v Londýne z roku 2005. Údajný veliteľ aš-Šabábu vystupujúci pod menom Abú Umar to však v rozhovore pre stanicu BBC poprel s tým, že tvrdenia o účasti „Američanov, Britov a iných útočníkoch rôznych národností“ sú nepodložené a islamisti by podobné činy nikdy nenechali vykonávať ženy.
Britský premiér David Cameron v pondelok skrátil spoločný pobyt s kráľovnou Alžbetou II. v Škótsku, aby sa mohol zúčastniť na krízovom zasadnutí vlády v súvislosti s útokom a rukojemníckou drámou v kenskom Nairobi. Udalosť si podľa údajov kenského Červeného kríža doteraz vyžiadala najmenej 69 mŕtvych, medzi ktorými sú aj tri osoby s britským občianstvom. Cameron prostredníctvom siete Twitter informoval, že krízové zasadnutie v Londýne pod jeho vedením sa uskutoční v popoludňajších hodinách. Britská vláda v súvislosti s drámou v Nairobi rokovala i cez víkend, zatiaľ čo Cameron prijal tradičné pozvanie kráľovnej na škótsky zámok Balmoral.
Do komplexu na okraji Nairobi v sobotu okolo poludnia vtrhla skupina 10 až 15 útočníkov prezlečených do vojenských uniforiem, ktorí vnútri začali strieľať a hádzať do ľudí granáty. V priestoroch centra sa v tom čase nachádzalo približne tisíc ľudí. Podľa vyhlásenia skupiny aš-Šabáb spriaznenej s al-Kájdou je útok pomstou za kenskú intervenciu v Somálsku, ktorého vláda bojuje proti islamistickým povstalcom.
Medzinárodný trestný súd pre drámu v Nairobi na týždeň prepustil viceprezidenta
Medzinárodný trestný súd (ICC) sa v pondelok rozhodol na týždeň prepustiť kenského viceprezidenta Williama Ruta, ktorý iba pred dvoma týždňami pricestoval do Haagu, kde sa zodpovedá zo zločinov proti ľudskosti.
Predseda tribunálu Chile Eboe-Osuji ako dôvod uviedol kritickú situáciu v kenskom hlavnom meste Nairobi, kde tretí deň pokračuje rukojemnícka dráma, ktorá si vyžiadala už takmer 70 obetí. Ruto požiadal o dvojtýždňové dočasné prepustenie v nedeľu. Viceprezident, ktorý sa podľa ICC previnil organizovaním násilných povolebných nepokojov, vo svojom stanovisku označil aktuálne udalosti v jeho vlasti za kenský 11. september a „extrémne vážnu záležitosť národnej bezpečnosti“.
Súd údajne už predtým uvažoval o čiastočnom uvoľnení Rutovej osoby z procesu, aby mohol vykonávať aspoň časť svojich právomocí. Prezident Kene Uhuru Kenyatta je totiž taktiež obvinený z vojnových zločinov a v novembri ho čaká proces. Ruto preto tribunál žiadal o presunutie konanie jeho procesu do Afriky, čo mu však zamietli.