NAIROBI 24. septembra (WEBNOVINY) – Kenská vláda v utorok potvrdila, že po troch dňoch kontroluje priestory nákupného centra v hlavnom meste Nairobi, ktoré cez víkend obsadili somálski islamisti.
Ministerka zahraničných vecí Amina Mohamedová potvrdila oslobodenie všetkých viac ako 60 rukojemníkov, zranenie 200 ľudí a zabitie najmenej troch ozbrojencov počas prestrelky s armádou.
Operácia prebiehala aj za pomoci izraelských síl a v spolupráci s britskými a americkými agentmi.
Kenské orgány zároveň potvrdili, že medzi mŕtvymi i ozbrojencami sú viacerí cudzinci vrátane občanov USA a Spojeného kráľovstva. Viac by sa tamojšie úrady mali dozvedieť po vypočutí desiatich zadržaných osôb.
Dráma v nákupnom centre v kenskom Nairobi sa už v utorok večer definitívne skončila. Informoval o tom samotný prezident africkej krajiny Uhuru Kenyatta. „Zahanbili a porazili sme svojich útočníkov, táto časť našej úlohy je splnená,“ uviedol v televíznom prejave k národu. Prezident však priznal, že straty na životoch sú „obrovské“. „Boli sme ťažko zranení, ale boli sme hrdinskí, zjednotení a silní. Keňa porazila diabla a triumfovala. Porazili sme našich nepriateľov a celému svetu ukázali, čo môžeme dokázať,“ dodal.
Obrazom: Rukojemnícka dráma v Nairobi
Londýn účasť Britky zatiaľ nepotvrdil
Britská vláda v utorok odmietla komentovať vyjadrenie kenskej ministerky zahraničných vecí Aminy Mohamedovej, podľa ktorej bola medzi páchateľmi krvavého útoku na obchodné centrum v Nairobi aj istá Britka. Hovorca britského rezortu diplomacie povedal, že Londýn o tom vie, pričom zostáva „vo veľmi úzkom styku s kenskými orgánmi“ a urobí všetko pre to, aby sa im podarilo páchateľov potrestať.
Podľa pondelňajšieho vyjadrenia britského ministra obrany Philipa Hammonda je medzi desiatkami obetí útoku a niekoľkodňovej rukojemníckej drámy najmenej šesť Britov. K akcii sa hlási somálska militantná skupina aš-Šabáb, objavili sa však špekulácie, že skutočnou organizátorkou by mohla byť Britka Samantha Lewthwaitová, vdova po jednom z páchateľov samovražedných bombových útokov v Londýne z roku 2005.
Ministerka Mohamedová v pondelňajšom rozhovore pre americkú stanicu PBS potvrdila, že medzi útočníkmi bola žena z Británie ako aj dvaja či traja muži zo Spojených štátov, ktorí však podľa nej pochádzajú zo Somálska či niektorej z arabských krajín. Dvadsaťdeväťročná Lewthwaitová známa pod prezývkou Biela vdova sa údajne pravidelne zdržiavala v Južnej Afrike a predpokladá sa, že do Kene sa dostala vďaka sfalšovanému juhoafrickému pasu. Hovorca ministerstva vnútra v Pretórii pre agentúru AFP uviedol, že juhoafrické orgány začali tieto informácie preverovať.
Skupina desiatich až pätnástich maskovaných útočníkov prezlečených do vojenských uniforiem vnikla v sobotu okolo obeda do obchodného centra Westgate, začala strieľať a do ľudí hádzala granáty.
Počet obetí ozbrojeného útoku na luxusné obchodné centrum v kenskom hlavnom meste vzrástol v pondelok na najmenej 69.
Za útokom stáli ozbrojenci zo somálskej extrémistickej skupiny aš-Šabáb, ktorá útok označila za pomstu za kenskú intervenciu v Somálsku, kde vláda bojuje proti islamistickým povstalcom. V čase incidentu bolo v centre navštevovanom bohatými Keňanmi a cudzincami asi tisíc ľudí.
Somálski militanti extrémistickej skupiny aš-Šabáb v utorok varovali, že budú pokračovať v útokoch, ak Keňa okamžite nestiahne svoje jednotky zo Somálska.
„Ak sa tak nestane, toto je len náznak toho, čo urobíme…mali by ste očakávať čierne dni,“ povedal po arabsky ich hovorca Ali Mohamud Rage na audiozázname nahratom extrémistami