V Smoleniciach si pripomenuli 90. výročie objavenia jaskyne Driny, jedinej sprístupnenej jaskyne na západe Slovenska.
Polemika o termíne objavenia
O termíne objavenia jaskyne Driny pred časom polemizovala odborná verejnosť. Pamätná tabuľa pri vstupe do jaskyne uvádza, že bola objavená v roku 1929. Tohto roka sa držal aj miestny historik Štefan Jastrabík, podľa ktorého sa dnu ako prví dostali Imrich Vajsábel a Ján Banič.
Dvaja speleológovia uviazli v najhlbšej jaskyni v Tatrách, záchranári sa strachujú o ich život
„Obidvaja potom urobili prvé odstrely na dne komína, čím sa im odkryli chodby s nádhernou kvapľovou výzdobou. Trvalo dlhší čas, kým sa komín prispôsobil na zostupovanie po rebríkoch do objavenej jaskyne,“ napísal o objave Jastrabík.
Niektorí speleohistorici sa prikláňali skôr k termínu objavenia jaskyne v roku 1930, tento rok sa dostal aj do niektorých brožúr o jaskyni. Dlhoročný správca jaskyne Peter Zvonár sa priklonil k zisteniam Jastrabíka, ktorý osobne hovoril aj s jej objaviteľmi. Oveľa jasnejší je dátum sprístupnenia jaskyne Driny, pre verejnosť ju otvorili 23. júna 1935.
Verejnosť môže vidieť asi 460 metrov
V prvých rokoch bolo sprístupnených len 175 metrov puklinových chodieb jaskyne, osvetľované boli karbidovými lampášmi. Ďalšie priestory boli sprístupnené v roku 1959, v súčasnosti môžu návštevníci vidieť z jaskyne asi 460 metrov.
V Nitre objavili najväčšiu a najdlhšiu jaskyňu pohoria Tribeč, verejnosti ju však nesprístupnia
Jej prehliadka trvá približne 40 minút, teplota vzduchu v podzemí bez ohľadu na počasie vonku dosahuje konštantne približne 8 stupňov Celzia. Dielo prírody si prichádza každoročne pozrieť viac ako 30-tisíc ľudí nielen zo Slovenska, ale aj zo zahraničia.
V súčasnosti jaskyňu Driny, rovnako ako ďalších dvanásť, spravuje Správa slovenských jaskýň. Prevádzku v niekoľkých ďalších sprístupnených jaskyniach zabezpečujú iné subjekty. Na Slovensku je evidovaných takmer 5 500 jaskýň a priepastí.