Zakladateľ stránky Hoaxy a podvody David Púchovský upozorňuje na zvýšené riziko šírenia dezinformácií v súvislosti s druhým kolom prezidentských volieb. Riziko šírenia hoaxov súvisí najmä s tesným rozdielom preferencií v prieskumoch verejnej mienky u oboch kandidátov uchádzajúcich sa o post hlavy štátu.
„Všeobecne pri akýchkoľvek voľbách platí, že čím tesnejší je rozdiel a neistejšie víťazstvo daného subjektu, tým väčšia je hrozba tvorby a šírenia hoaxov,“ tvrdí Púchovský.
Včasné zabraňovanie šíreniu hoaxov
Ministerstvo vnútra súčasne vyzval, aby efektívnou strategickou komunikáciou včas zabraňovalo šíreniu hoaxov namierených proti demokratickým princípom či volebnému systému.
Viac o téme: Prezidentské voľby na Slovensku 2024
Ako sám tvrdí, pred druhým kolom volieb očakáva spochybňovanie výsledkov procesu sčítavania hlasov prvého kola, „živenie“ hoaxu o tom, ako môže prezident zatiahnuť Slovákov do vojny, dezinformácie týkajúce sa manipulovania predošlých tvrdení kandidátov a ich zasadzovanie do kontextu súčasnosti či platené kampane neznámych skupín s cieľom šíriť hoaxy a manipulácie o kandidátoch.
Začalo platiť volebné moratórium. Aká hrozí pokuta za jeho porušenie?
Počas volieb môžeme podľa Púchovského očakávať falošné správy o incidentoch vo volebných miestnostiach, hoaxy o volebných lístkoch a preukazoch, falšovanie preukazov, tvorbu hoaxov šíriacich strach podmienený úspechom jedného z kandidátov – sem patrí napr. výrok „Ak sa stane prezidentom, bude na Slovensku vojna„.
K čomu môže dôjsť po voľbách?
Po voľbách zas podľa Púchovského môže dôjsť k dvom situáciám. V prvom prípade, ak uspeje kandidát, proti ktorému je produkovaná väčšina dezinformácií, budú pribúdať nové naratívy vo výraznej intenzite.
„Ich spoločným menovateľom bude spochybňovanie výsledku volieb, procesu sčítavania hlasov. V tomto prípade budú hroziť občianske nepokoje po vzore niektorých krajín,“ tvrdí zakladateľ stránky.
Čaputová: Ani Pellegrini, ani Korčok nás do vojny nezatiahnu a nevyšlú vojakov na Ukrajinu, prezident nemá takú právomoc
V druhom prípade, ak uspeje kandidát, proti ktorému sa hoaxy objavovali v minimálnej miere, dezinformačná scéna prestane byť v spomínaných témach aktívna.
„Podobný scenár nastal po parlamentných voľbách v súvislosti s naratívom o ich sfalšovaní,“ dodal Púchovský.