Dubaj možno bez okolkov nazvať najvyspelejším a ukážkovým svetlým bodom kontroverzného Arabského polostrova. Ak sa povie Dubaj, azda každý si predstaví šejkov, ropu, nekonečné bohatstvo, luxus, ale predovšetkým futuristické a nadčasové stavby od najdrahších hotelov, cez do neba siahajúce mrakodrapy až po umelé ostrovy. No a v neposlednom rade je to tropické teplo neodlúčiteľne späté s nádherným krištáľovo čistým morom lemovaným udržiavanými plážami. Pozrime sa na niekoľko najzaujímavejších, rozostavaných i pripravovaných klenotov miestnej architektúry.
Dubaj predstavuje v súčasnosti akýsi pohľad na ultramoderný trend výstavby, ktorý sa odráža nielen v unikátnom projekte Palm – umelo vytvorenom súostroví v tvare palmy –, ale aj v architektúre reštaurácií, barov, obchodov. Evokuje najdôležitejšiu bránu Blízkeho východu a zároveň nesie v sebe neuveriteľnú silu na ceste k novej budúcnosti.
Burj Al Arab – Veža Arabov
Burj Al Arab – Veža Arabov – je v súčasnosti najväčší svetový superluxusný hotel, ktorému dominuje technicky unikátna fasáda. Hotel v tvare plachetnice sa vypína na umelom ostrove, v tesnom susedstve sesterského hotela The Jumeirah Beach. Architektom Burj al-Arab bol Tom Wright, ktorý túto stavbu potiahol do výšky 322 m. Vďaka tomu je druhou najvyššou stavbou, ktorá sa využíva výlučne ako hotel. Vyššie už je len stále nedokončený hotel Ryugyong v Severnej Kórei.
Burj al-Arab je symbolom celého Dubaja. Je postavený na umelom ostrove vzdialenom asi 200 metrov od brehu a jeho základy zasahujú 45 metrov pod morské dno. Má 60 poschodí, 202 izieb a 18 výťahov. Stavba hotela prebiehala v rokoch 1994 až 1999 a stála 650 miliónov dolárov. Zaujímavosťou je, že na streche hotela sa nachádza tenisové ihrisko a pristávacia plocha pre vrtuľník. Je to prvý sedemhviezdičkový hotel na svete. Pri tomto hodnotení Burj-al-Arab však ohuruje nielen vnútorným luxusom, ale aj naozaj netradičným architektonickým riešením a umiestnením. Na prvý pohľad pripomína hrdo sa nesúcu plachetnicu s dobrým vetrom za chrbtom.
Hoci má 322 metrov, paradoxne nemá ani 30 poschodí, pretože luxusné poschodia sú zdvojnásobené a spomenúť treba aj 100 metrov vysokú vstupnú halu. Každý apartmán má nadštandardné vybavenie, akým nepohrdne žiadna celebrita či solventní obchodní cestujúci, ktorí sú najčastejšími návštevníkmi. Celé zariadenie je materiálovo mimoriadne exkluzívne, vládne v ňom neuveriteľná symbióza tradičnej (islamskej) a modernej architektúry. Nechýba progresívne technické vybavenie – rýchlovýťahy či diaľkové ovládanie, ktorým sa dá v apartmánoch ovládať takmer všetko. Keď som si chcel pozrieť interiér hotela a dať si kávu na najvyššom podlaží v reštaurácii, odkiaľ bol nádherný výhľad na Dubaj, palmový ostrov a rozostavaný „svet“, dostal som tzv. reservation number (rezerváciu). Až to mi umožnilo vstup do hotela.
Celý článok si môžete prečítať tu.