- aktualizované 12. novembra, 14:13
Obvinený Dušan Kováčik sa vzdal funkcie špeciálneho prokurátora. Oznámenie o rozhodnutí doručil do Národnej rady SR (NR SR). Odbor komunikácie s médiami a verejnosťou NR SR informoval, že písomné oznámenie bolo do podateľne doručené v stredu 11. novembra.
Špeciálneho prokurátora Kováčika zadržala Národná kriminálna agentúra (NAKA) vo štvrtok 22. októbra. Neskôr polícia oznámila, že zadržaný čelí obvineniam z korupcie, založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a pokračovacieho zločinu zneužitia právomoci verejného činiteľa v súbehu s prečinom ohrozenia dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti. Počas akcie NAKA zadržala aj policajného funkcionára Norberta P.
Logické a správne
Prezidentka SR Zuzana Čaputová považuje rozhodnutie Kováčika vzdať sa funkcie špeciálneho prokurátora za logické. najmä vzhľadom na závažnosť obvinení, ktorým čelí. Uviedol to hovorca prezidentky Martin Strižinec.
Špeciálny prokurátor Kováčik ostáva vo väzbe, senát zamietol aj sťažnosť jeho manželky
Prvá námestíčka generálneho prokurátora Viera Kováčiková považuje vzdanie sa funkcie špeciálneho prokurátora zo strany obvineného Dušana K. za správne. Pre agentúru SITA to uviedla hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Jana Tökölyová.
„Po vznesení obvinenia vyjadrila prvá námestíčka takéto očakávanie,“ dodala hovorkyňa.
Symbol skorumpovanosti
Kováčik ako špeciálny prokurátor bol podľa strany Sloboda a Solidarita (SaS) symbolom skorumpovanosti a zlyhania právneho štátu za vládnutia strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD). Podľa liberálov nemal na špeciálnej prokuratúre už dávno čo robiť a preto je dobrou správou, že skončil.
Podpredseda parlamentu Gábor Grendel (OĽaNO) na brífingu uviedol, že Dušan K. v tejto situácii urobil to najrozumnejšie, čo urobiť mohol.
„Dušana K. by sme nikdy nemuseli prosiť, aby zo svojej funkcie odišiel, ale by sme ho pri takejto závažnej skutočnosti jednoducho odvolali. Ak by sme vytrvali v prijatej zákonnej úprave prokuratúry, nemuseli sme sa prosiť mafiánovi, aby odstúpil. Medializované informácie, podľa ktorých mal byť Dušan K. v pravidelnom kontakte s Norbertom B., skrze ktorého naňho vplýval Marian K., dokazujú, že tento človek nemal na špeciálnej prokuratúre už dávno čo robiť. Očista prokuratúry je nevyhnutná a nedokazuje to len prípad Dušana K.,“ uviedol Alojz Baránik (SaS). Jeho stanovisko poskytol hovorca SaS Ondrej Šprlák.
Temná éra „našich ľudí“
Z funkcie špeciálneho prokurátora, ktorý mal bojovať proti najzávažnejším formám kriminality, odstúpil podľa hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) človek podozrivý z korupcie, založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny.
Políciu mal na tajných poradách riadiť Bödör, minimálne od roku 2012 viedol zločineckú skupinu
„Do tohto stavu nás doviedol ‚právny štát´ v réžii Fica a Pellegriniho. Hnutie OĽaNO vytrvalo poukazovalo na podozrivé zastavovanie vyšetrovania najväčších korupčných káuz, ako Gorila, ‚Hlas podobný Ficovi´ a množstvo ďalších. Je evidentné, že Dušan K. a ďalšie postavy temnej éry ‚našich ľudí´ museli mať najvyššie politické krytie, a aj preto by mali predstavitelia bývalej garnitúry v politike okamžite skončiť,” tvrdí OĽaNO v stanovisku, ktoré zaslal Peter Dojčan z mediálneho tímu hnutia.
Spravodlivosť má na Slovensku väčší priestor
Vicepremiérka Veronika Remišová (Za ľudí) na sociálnej sieti uviedla, že spravodlivosť na Slovensku má paradoxne väčší priestor bez svojho špeciálneho prokurátora, ako mala s ním.
Podľa nej je smutné, že sme asi jediná krajina v Európskej únii (EÚ), kde máme špičky polície a prokuratúry obvinené z tých ťažkých trestných činov, ktoré mali podľa zákona stíhať.
Tlačové oddelenie hnutia Sme rodina pre agentúru SITA uviedlo, že vzdanie sa funkcie berie na vedomie a verí, že „pod vedením nového špeciálneho prokurátora sa boj proti najzávažnejším formám zločinu posunie na vyššiu úroveň.”