FRANKFURT 4. apríla (WEBNOVINY) – Európska centrálna banka (ECB) vo štvrtok ponechala svoju hlavnú úrokovú sadzbu na rekordne nízkej úrovni 0,75 %.
K rozhodnutiu prispel neistý výhľad ekonomiky po tom, čo séria nedávnych údajov naznačila riziko ďalšieho poklesu hospodárstva eurozóny.
Časť predstaviteľov ECB, vrátane prezidenta Maria Draghiho, označuje za najvyššiu prioritu inštitúcie prenos extrémne nízkych sadzieb do všetkých častí eurozóny.
Úroky, ktoré si účtujú komerčné banky, sa totiž v jednotlivých štátoch menovej únie výrazne líšia, uviedla agentúra Reuters.
Úrokovú sadzbu pre hlavné refinančné operácie ECB ponechala bez zmeny deviaty mesiac v rade. Sadzba pre jednodňové sterilizačné operácie zostala na úrovni 0,0 % a sadzba pre jednodňové refinančné operácie vo výške 1,5 %.
ECB možno zníži úroky
Európska centrálna banka (ECB) očakáva v neskoršej časti tohto roka postupné hospodárske zotavovanie, ale prichádzajúce ekonomické údaje bude veľmi pozorne monitorovať a v prípade nutnosti je pripravená znížiť úrokové sadzby. Povedal to vo štvrtok šéf ECB Mario Draghi. Na tlačovej konferencii nasledujúcej po tom, ako banka ponechala svoju hlavnú úrokovú sadzbu na rekordnom minime 0,75 %, Draghi uviedol, že diskusia na pravidelnom mesačnom zasadaní ECB bola rozsiahla a došlo k zhode, že menová politika sa nezmení. Dodal však, že ECB je „pripravená konať“, pretože neexistuje istota, že ekonomika eurozóny ožije.
„V nadchádzajúcich týždňoch budeme veľmi pozorne monitorovať všetky prichádzajúce informácie a ekonomickom a menovom vývoji a hodnotiť vplyv na výhľad cenovej stability,“ konštatoval Draghi. Úlohou ECB je udržiavať infláciu tesne pod úrovňou 2 %. V marci inflácia v eurozóne klesla na 1,7 %. ECB podporuje ekonomiku menej ako centrálne banky v Japonsku, USA a Veľkej Británii, ktoré spustili masívne programy nákupov aktív a úrokové sadzby znížili bližšie k nule.
Podľa výsledkov prieskumov zverejnených vo štvrtok ekonomický pokles v eurozóne v marci pokračoval nezmierneným tempom. Výrazný prepad ekonomickej aktivity pritom nastal vo Francúzsku, kde bol dokonca prudší ako poklesy v Španielsku a Taliansku.