BRATISLAVA 3. marca (WEBNOVINY) – Európska komisia (EK) odštartovala v stredu verejné konzultácie o najlepšom prístupe k zabezpečeniu prístupnosti základných telekomunikačných služieb pre všetkých občanov Európskej únie (EÚ). Cieľom konzultácií je zistiť, či v súčasnosti platné pravidlá a definície týkajúce sa univerzálnej služby netreba aktualizovať pre digitálny vek, a najmä či by sa nemali rozšíriť tak, aby pokryli aj širokopásmový prístup do internetu. Aktuálne pravidlá únie o povinnostiach univerzálnej služby pre telekomunikácie totiž pochádzajú ešte z roku 2002. Tie zaručujú Európanom prístup k verejným telefónnym sieťam a službám, ako je základný prístup na internet.
Konzultáciami, ktoré budú pokračovať do 7. mája tohto roku zisťuje komisia, či je potrebná aktualizácia pravidiel vytvorených pred desiatimi rokmi. Kľúčovými oblasťami konzultácií by mali byť základná koncepcia univerzálnej služby, širokopásmový internet, vnútroštátna flexibilita a koordinovaný prístup Európskej únie a tiež otázka financovania. V poslednej uvedenej oblasti sa chce totiž komisia zaoberať otázkami, ako by sa mala v budúcnosti financovať univerzálna služba, a či by na zabezpečenie univerzálneho pokrytia širokopásmovým pripojením malo prispieť telekomunikačné odvetvie, alebo verejné zdroje.
Liberalizáciu odvetvia telekomunikácií doplnili koncom deväťdesiatych rokov predpisy o univerzálnej službe, ktoré mali pôsobiť ako bezpečnostná sieť v prípade, keby sám trh nebol schopný poskytovať základné služby. Cieľom bolo zabrániť sociálnemu vylúčeniu zabezpečením finančne nenáročného prístupu k základným a najdôležitejším telekomunikačným službám pre občanov vo vidieckych a odľahlých oblastiach a domácnosti s nízkym príjmom. Podľa komisárky pre digitálnu agendu Neelie Kroesovej by aktuálne konzultácie mali pomôcť pri zisťovaní, či na zabezpečenie toho, aby všetci občania únie mali prístup k najdôležitejším komunikačným službám vrátane rýchleho internetu, je potrebné pravidlá aktualizovať. „Keďže sa trhy aj technológie rýchlo menia, musíme zaistiť, aby z digitálnej spoločnosti nebol nikto vylúčený,“ uviedla Kroesová.
SITA