Ekonomika Slovinska je v recesii, švajčiarska brzdí rast

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
švajčiarsko
Foto: SITA/AP

ĽUBĽANA 30. novembra (WEBNOVINY) – Slovinská ekonomika sa v treťom kvartáli vrátila do recesie. Hrubý domáci produkt (HDP) krajiny sa v porovnaní s druhým štvrťrokom zmenšil o 0,6 %, informoval v piatok slovinský štatistický úrad.

Medzi aprílom a júnom HDP podľa revidovaných údajov medzikvartálne klesol o 1,1 %. Z predchádzajúcej recesie, ktorú ekonómovia definujú ako medzikvartálny pokles hospodárstva v dvoch za sebou nasledujúcich štvrťrokoch, sa pritom Slovinsko zotavilo iba medzi januárom a marcom.

V tom čase ekonomika vykázala nulový medzikvartálny rast. V porovnaní s rovnakým kvartálom vlaňajška medzi júlom a septembrom slovinský HDP klesol o 2,9%.

Dynamika švajčiarskej ekonomiky v novembri oslabila, keďže exportéri pocítili nepriaznivý vplyv úsporných opatrení v krajinách eurozóny. Ukazovateľ rastu švajčiarskeho inštitútu KOF klesol na úroveň 1,50 bodu z októbrovej hodnoty 1,64 bodu.

Išlo už o druhý pokles úrovne indexu po sebe, pričom jeho oslabenie bolo väčšie, ako sa prognózovalo. Analytici, ktorých vo svojom prieskume oslovila agentúra Reuters, predpovedali, že novembrová hodnota indexu bude 1,60 bodu.

„Je slabší, ako sa očakávalo, je to najhoršia hodnota od júla, ale je to vari pochopiteľné vzhľadom na to, že eurozóna, ktorá je hlavným obchodným partnerom Švajčiarska, upadla do recesie,“ povedal o vývoji indexu inštitútu KOF Tony Nyman, analytik Informa Global Markets. Inštitút však uviedol, že hoci export oslabuje, švajčiarski spotrebitelia stále prejavujú odolnosť. „Spotreba naďalej ťahá ekonomiku Švajčiarska,“ konštatoval KOF.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať