BRATISLAVA 25. apríla (WebNoviny.sk) – Spoločnosť Stredoslovenská distribučná (SSD) rozbehla investíciu za viac ako tri milióny eur. Medzi Handlovou a Chrenovcom-Brusnom energetici zrekonštruujú dve vedenia veľmi vysokého 110 kilovoltového napätia.
Elektrikári urobili opatrenia
„Staršie z dvojice vedení postavili v tridsiatych rokoch minulého storočia, preto ho celé nahradíme novým. Zdemontujeme tri desiatky pôvodných stožiarov, postavíme nové, vymeníme izolátory a natiahneme vodiče. Ide o približne sedemkilometrový úsek,“ opísal investíciu projektový manažér SSD Slavomír Vaš.
Obyvatelia z okolia sa nemusia báť žiadnych odstávok elektriny. „Elektrikári urobili ešte počas minuloročných príprav niekoľko opatrení, vďaka ktorým sa rekonštrukcia zaobíde bez prerušenia dodávky,“ uviedol hovorca SSD Miroslav Gejdoš.
Veľkoobchodná cena elektriny rastie, dôvodom najmä rekordne drahé emisné povolenky
Nové vedenie pôjde v jednom úseku inou trasou a oproti pôvodnému vedeniu bude aj o niečo kratšie. „Stožiare však budú mohutnejšie. Docielime tým lepšiu statiku, pretože ide o bývalú banícku oblasť a podložie je po dlhých rokoch ťažby plné štôlní,“ vysvetlil Vaš a dodal, že nové stožiare budú mať pre lepšiu statiku aj špeciálne betónové základy s takzvanými pilotmi, niekoľkometrovými rúrami navŕtanými do zeme a napustenými betónom. Rekonštrukcia druhého vedenia sa vďaka jeho nižšiemu veku zaobíde bez výmeny stožiarov. Energetici vymenia len izolátory a vodiče.
Zvýšia aj bezpečnosť
Projektom chcú stredoslovenskí energetici posilniť stabilitu distribučnej siete, ale aj zvýšiť bezpečnosť. „Ukončenie všetkých prác je v pláne približne v apríli budúceho roka, pochopiteľne za predpokladu, že sa nevyskytnú žiadne nepredvídateľné okolnosti,“ uzavrel Gejdoš.
Spoločnosť Stredoslovenská distribučná je regionálnym prevádzkovateľom distribučnej sústavy elektrických vedení na úrovni veľmi vysokého, vysokého a nízkeho napätia.
Slováci platia viac nielen za dopravu, ceny rástli aj pri potravinách aj tabaku
Zabezpečuje distribúciu elektriny na území Banskobystrického, Žilinského a časti Trenčianskeho kraja. Spravuje takmer 35 tisíc kilometrov elektrických vedení, ktoré napájajú zhruba 755 tisíc domácností a firiem.