Vedecká štúdia predpokladá, že globálne úmrtia na rakovinu medzi mužmi sa zvýšia o 93 percent

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Rakovina, doktor, lekár
Foto: Ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Štúdia, ktorú austrálski vedci publikovali v časopise Cancer, predpokladá, že prípady rakoviny a úmrtia u mužov do roku 2050 vzrastú, pričom najväčší rast sa očakáva u mužov vo veku 65 rokov a starších.

Odborníci analyzovali prípady a úmrtia databázy GLOBOCAN o 30 typoch rakoviny v 185 krajinách v roku 2022 a na ich základe vytvorili prognózy na rok 2050. Počet úmrtí bol porovnávaný s počtom nových prípadov rakoviny (tzv. pomer úmrtnosti k incidencii, skrátene MIR).

Štúdia predpokladá, že celkový počet prípadov rakoviny sa zvýši z 10,3 milióna v roku 2022 na 19 miliónov v roku 2050, čo predstavuje nárast o 84 %. Počet úmrtí na rakovinu vzrastie z 5,4 milióna v roku 2022 na 10,5 milióna v roku 2050, čo predstavuje nárast o 93 %. Predpokladá sa, že úmrtia medzi mužmi vo veku 65 rokov a staršími sa zvýšia o 117 %.

Druhé najsmrteľnejšie ochorenie

Celosvetovo je rakovina druhou najčastejšou príčinou predčasných úmrtí, hneď po srdcovo-cievnych ochoreniach. Očakáva sa, že do konca storočia sa rakovina stane hlavnou príčinou úmrtí.

Rakovina spôsobuje vysokú záťaž na zdravotné systémy a jej ekonomické náklady sú obrovské – v roku 2017 sa celosvetovo odhadovali na približne 23 miliárd EUR a do roku 2050 môžu dosiahnuť približne 22,7 bilióna EUR. Úmrtnosť mužov na rôzne druhy karcinómov je už teraz vyššia ako u žien.

„Medzi krajinami/územiami na celom svete boli veľké rozdiely v pomere úmrtnosti k počtu nových prípadov, v rozsahu od 28,0 % v Nórsku po 86,6 % v Gambii,“ uvádza štúdia.

Muži majú na rozvoj karcinómu väčšiu šancu

Existuje málo podrobných informácií o tom, ako často muži ochorejú na rakovinu, a to podľa veku a krajiny, v ktorej žijú. Podľa štúdie bola celosvetová úmrtnosť na rakovinu v roku 2020 o 43 % vyššia u mužov ako u žien. Rovnako aj počet nových prípadov rakoviny bol o 19 % vyšší u mužov.

Tieto rozdiely môžu byť spôsobené tým, že muži sa menej zapájajú do preventívnych opatrení, nevyužívajú dostupné možnosti prevencie, skríningu a liečby, a sú viac vystavení rizikovým faktorom, ako je fajčenie a alkohol. Muži tiež častejšie pracujú v prostredí, kde sú vystavení škodlivým látkam, ktoré môžu spôsobiť rakovinu.

Rakovina močového mechúra
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Starší muži majú horšie výsledky liečby

Existujú dôkazy o tom, že výskyt a výsledky liečby rakoviny u mužov závisia od veku, prístupu k zdravotnej starostlivosti, sociálneho postavenia a informovanosti.

Starší muži majú horšie výsledky liečby, čo je často spôsobené tým, že ich telo horšie znáša liečbu, ich choroba je diagnostikovaná v neskorších štádiách a majú obmedzený prístup k zdravotnej starostlivosti z finančných dôvodov.

Tento rozdiel sa dá merať pomocou pomeru úmrtnosti k počtu nových prípadov (MIR), pričom vyššie hodnoty znamenajú horšie výsledky liečby.

Rakovina prostaty bola v roku 2022 hlavným typom rakoviny z hľadiska prípadov v približne dvoch tretinách, zatiaľ čo rakovina pľúc bola hlavným typom rakoviny z hľadiska úmrtí približne v jednej polovici krajín.

Medzinárodná spolupráca by mohla rakovinu spomaliť

V roku 2022 sa nielen medzi mužmi prejavili veľké rozdiely v počtoch prípadov rakoviny a úmrtí. Očakáva sa sa, že tieto rozdiely sa do roku 2050 ešte zväčšia.

„Predpokladá sa, že rakovina pľúc zostane do roku 2050 hlavným typom rakoviny pre prípady aj úmrtia, pričom prípady aj úmrtia vzrastú o viac ako 87 % v porovnaní s odhadom roku 2022,“ tvrdí štúdia.

Na zníženie týchto rozdielov je potrebné posilniť zdravotnícky systém, zlepšiť kvalitu a dostupnosť zdravotnej starostlivosti, podporiť spoluprácu medzi krajinami a zabezpečiť, aby každý mal prístup k zdravotnému poisteniu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať