BRATISLAVA 19. apríla (WEBNOVINY) – Talianska spoločnosť Enel, ktorá ovláda 66-percentný podiel Slovenských elektrární, sa zrejme do júnových parlamentných volieb nedočká podpisu dodatku k zmluve o kúpe akcií slovenského dominantného výrobcu elektrickej energie. Na základe tohto dodatku, na ktorom sa dohodli Ministerstvo hospodárstva SR zastupujúce štát a talianska firma Enel, by kúpna cena za Slovenské elektrárne vo výške 839 mil. eur bola konečnou cenou. Enel a štát by sa tak vzdali všetkých dodatočných platieb za privatizáciu Slovenských elektrární, ktoré si nárokovali obe strany na základe auditov vykonaných po predaji elektrární.
K tomu, či ešte vláda bude rokovať o návrhu ukončenia privatizácie spoločnosti Slovenské elektrárne a o návrhu ďalšieho postupu týkajúceho sa Združenia Dunaj sa nechcel nikto z kompetentných vyjadriť. „Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR informuje o programe rokovaní vlády štandardným spôsobom, keď zverejňuje s predstihom program najbližšej schôdze vlády. V prípade, že bude bod zaradený na rokovanie, bude súčasťou pravidelne vydávaného programu. Prípadne pre ďalšie informácie môžete kontaktovať predkladateľa spomínaného materiálu,“ reagoval pre agentúru SITA tlačový a informačný odbor úradu vlády.
„My sme si splnili svoje povinnosti, ktoré nám vyplynuli na základe podpísaných privatizačných zmlúv. Návrhy sme vyrokovali, vypracovali a predložili na rokovanie vlády. Kedy sa bude kabinet návrhmi zaoberať, teraz nezávisí od nás ale od vládnej agendy,“ povedal hovorca ministra hospodárstva Branislav Zvara. Hovorkyňa premiéra Silvia Glendová na otázku nereagovala.
Spomínané návrhy predložilo po rokovaniach s talianskym Enelom na rokovanie kabinetu ministerstvo hospodárstva koncom októbra minulého roka. Rokovanie o týchto návrhoch však nakoniec vláda vypustila a doteraz sa ministri dotyčnými materiálmi nezaoberali. Slovensko by malo podľa predložených návrhov a vyjadrení ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka ušetriť celkovo 193 mil. eur. Podľa Jahnátka totiž Enel mohol na základe privatizačných zmlúv podpísaných pri predaji elektrární získať spomínanú sumu. Tá sa podľa ministra mala skladať z dodatočného ocenenia majetku Slovenských elektrární vo výške zhruba 80 mil. eur. Zvyšok mali tvoriť prostriedky, ktoré elektrárne v minulosti poskytli na činnosť Združenia Dunaj. Vláda tak mala podľa Jahnátka schváliť takzvaný nulový variant ukončenia privatizácie Slovenských elektrární, vďaka ktorému by ušetrila spomínanú sumu.
Minister hospodárstva Jahnátek už v decembrovom rozhovore pre agentúru SITA priznal, že návrhy sa nepáčili niektorým ministrom. „Po dlhých rokovaniach sa nám podarilo docieliť stav, že spoločnosť Enel netrvá na doplatení dodatočných prostriedkov, a súhlasí s návrhom slovenskej strany, že ani jedna strana si nebude žiadať dodatočnú náhradu. Čiže zostáva status quo. Nie všetci koaliční partneri sú však uzrozumení s týmto návrhom,“ uviedol vtedy Jahnátek. Minister však nechcel konkretizovať, ktorí ministri nesúhlasili s návrhmi, či išlo o šéfov rezortov nominovaných za Slovenskú národnú stranu.
Návrh ukončenia privatizácie sa však nepozdával koaličnému partnerovi, predsedovi SNS Jánovi Slotovi. Predseda národniarov otvoril otázku ohľadom finančného vyrovnania sa za privatizáciu Slovenských elektrární medzi štátom a talianskou skupinou Enel v polovici októbra minulého roka v rozhovore pre agentúru SITA a následne na rokovaní koaličnej rady. „Je nepochopiteľné hovoriť o nejakom nulovom variante a fiktívnej pohľadávke Vodohospodárskej výstavby vo výške 3,6 mld. korún. Jej započítanie sa mi javí ako virtuálne nakreslenie miliárd na stenu a myslíme si, že to vymeníme za niečo, čo má hodnotu. Vyjadrujem len určité rozčarovanie nad tým, že sa k niečomu takému pristúpilo. Dali sme osem žalôb na Enel. Ide sa to teraz prehodnocovať? Nerozumiem tomu,“ povedal vtedy Slota pre agentúru SITA.
Po rokovaní koaličnej rady rokoval Slota o tejto veci samostatne s premiérom Robertom Ficom, ešte predtým ako sa návrhom na konci októbra zaoberala vláda. O výsledkoch rokovania však obaja predstavitelia nechceli informovať. Ako vtedy uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa premiéra Silvia Glendová, na stretnutí sa obaja predstavitelia koaličných strán dohodli, že informovať má o výsledku rokovania predseda národniarov. Tlačová tajomníčka SNS Jana Benková následne pre agentúru SITA reagovala, že „ak sa pán predseda SNS rozhodne rokovanie medializovať, informácie vám pošlem“. Doteraz sa tak nestalo.
Talianska skupina Enel vyjadrila spokojnosť s výsledkom rokovaní o konečnej cene za 66-percentný podiel Slovenských elektrární. „S výsledkom rokovaní sme spokojní,“ uviedol začiatkom októbra minulého roka pre agentúru SITA hovorca talianskej spoločnosti Enel.
Privatizácia 66 % akcií Slovenských elektrární sa ukončila 28. apríla 2006, kedy Slovensko podpísalo s firmou Enel záverečné dokumenty a talianska spoločnosť definitívne vstúpila do elektrární. Enel zaplatil za väčšinový balík akcií Slovenských elektrární 839 mil. eur, čo v tom čase predstavovalo zhruba 32 mld. Sk. Zvyšných 34 % akcií SE zostáva v rukách Fondu národného majetku SR, vykonávateľom akcionárskych práv je rezort hospodárstva.
SITA