Carbonlight homes nie sú len nulové, ale aj prvé CO2 neutrálne rodinné domy vo Veľkej Británii, zrealizované podľa novej britskej normy týkajúcej sa nulových emisií uhlíka. Na dosiahnutie tohto cieľa boli využité pasívne, ale aj aktívne prvky. Hoci by sa táto stavba nedala zaradiť medzi domy s pasívnym štandardom, kombináciou prvkov pasívnej výstavby s modernými technológiami sa podarilo dosiahnuť veľmi nízku celkovú spotrebu energie, ktorá je celá pokrytá z obnoviteľných, zdrojov, čo znamená nulový dom.
Carbonlight homes napriek využitiu moderných stavebných materiálov, postupov a technológií nepôsobia ako domy z iného sveta. Ich autori sa snažili potešiť oko konzervatívnych Angličanov stavbou, ktorá má takmer tradičný vzhľad. Fasáda s obkladom z drevených šablón pôsobí ako režné murivo, šikmá strecha pekne zapadá do okolitej zástavby. Snáď len slnečné kolektory naznačujú, že dom funguje trochu inak ako tie ostatné. Pri výstavbe oboch rodinných domov sa použili šetrné moderné materiály a technológie. Projekt získal hlavnú cenu za inováciu v stavebných technológiách (Innovation Award for Building Technology) v rámci prestížnej súťaže British Homes Awards 2010.
Dom pre ľudí
Napriek stavebným postupom a technológiám zameraným na znižovanie energetickej spotreby experimentálnej stavby kládli jej autori veľký dôraz na to, že navrhujú dom, ktorý bude nakoniec slúžiť svojím skutočným obyvateľom. Snažili sa nič neubrať z bežne požadovaného komfortu, ba dokonca čosi aj pridať. Domy Carbonlight sú približne o 30 % väčšie než priemerný troj- až štvorizbový britský rodinný dom. Vďaka veľkoryso riešeným zaskleným plochám sú plné svetla a slnka. Činiteľ denného osvetlenia (pomerná hodnota, ktorá udáva, koľko percent z vonkajšieho svetla je v interiéri) je tu 5 %, čo trojnásobne prekračuje požiadavky britskej legislatívy.
Celý článok si môžete prečítať tu.