BRATISLAVA 7. júna (WEBNOVINY) Vírusová hepatitída typu A, dyzentéria, kampylobakterióza a rôzne iné bakteriálne alebo vírusové črevné ochorenia hrozia v oblastiach, ktoré v uplynulých týždňoch postihli povodne.
Šéfka Slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti Zuzana Krištúfková zo Slovenskej zdravotníckej univerzity odporúča obyvateľom týchto oblastí preventívne očkovanie proti hepatitíde typu A. Okrem kontaminovanej pitnej vody predstavujú nebezpečenstvo i potraviny zaplavené vodou. „Je tam riziko ochorenia z hnijúcich potravín, ale aj riziko nákaz, ktoré sa prenášajú kontaminovanými potravinami – okrem spomínaných ochorení hrozí napríklad aj salmonelóza,“ uviedla pre agentúru SITA Krištúfková.
Za najdôležitejšiu prevenciu považuje epidemiologička používanie pitnej vody. Treba sa vzdať potravín dotknutých záplavovou vodou a dodržiavať zásady hygieny. „Existuje riziko vzniku leptospiróz zo stojatých záplavových vôd. Prenášajú ich drobné hlodavce. Leptospiry vylučujú močom a tie sa udržiavajú v stojatých vodách,“ vysvetlila Krištúfková. Prevenciu vidí v dôkladnej hygiene, používaní osobných ochranných pomôcok, umývaní, dezinfekcii priestorov, ktoré boli zaplavené a správnej likvidácii odpadu, vrátane uhynutých zvierat. Ľudia s príznakmi akýchkoľvek ochorení by mali ihneď navštíviť lekára. „Praktickí lekári nesmú zanedbať povinnosť hlásiť ochorenia, ktoré vzniknú v súvislosti s povodňami, aby sa dalo preventívne brániť ďalšiemu šíreniu nákaz a vyhodnocovať následky povodní,“ konštatovala Krištufková.
Pokyny pre verejnosť už zverejnil Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ). Obyvateľom postihnutých oblastí odporúča nepoužívať vodu zo zaplavených studní, a to ani na varenie. Špeciálne opatrenia treba dodržiavať, kým sa nevykoná sanácia studní a kým nebudú výsledky rozborov vody vyhovujúce. Alternatívou by mala byť predovšetkým balená voda. ÚVZ varuje aj pred konzumáciou zaplavených poľnohospodárskych plodín či zaplavených potravín. Výnimkou sú hermeticky balené potraviny v skle a plechu, vrátane hermeticky uzatvorených potravín v tuhých plastových obaloch.
Ľuďom v oblastiach, kde po povodni zostali nefunkčné chladničky a mrazničky, radí ÚVZ nekonzumovať ich obsah. Ide najmä o chladené potraviny, ktoré boli vystavené teplote nad šesť stupňov Celzia na viac ako šesť hodín a mrazené potraviny, ktoré boli po ich úplnom rozmrazení v teplote nad šesť stupňov viac ako štyri hodiny. Návody ako postupovať pri likvidácii následkov povodní a dezinfekcii studní, domov a okolia, možno nájsť na adrese www.uvzsr.sk.
SITA