- aktualizované 5. januára o 14:57
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan povedal ruskému vodcovi Vladimirovi Putinovi, že výzvy na mier a rokovania by malo podporiť i jednostranné vyhlásenie pokoja zbraní a vízia „spravodlivého riešenia“. Vyplýva to z vyhlásenia tureckej vlády, informuje spravodajský portál CNN.
Turecko ako sprostredkovateľ
Vo štvrtkovom telefonáte s Putinom Erdogan zdôraznil, že predchádzajúce rokovania priniesli pozitívne výsledky, ako zriadenie čiernomorského obilného koridoru, výmeny väzňov a iniciatívy na vytvorenie bezpečnostnej zóny v okolí Zaporižžskej jadrovej elektrárne.
Viac o téme: Vojna na Ukrajine
Turecko pri viacerých príležitostiach vyzvalo na ukončenie konfliktu a Erdogan sa počas roka 2022 pokúšal štylizovať do úlohy sprostredkovateľa medzi Putinom a Západom.
Anektovanie štyroch oblastí
„Vladimir Putin opätovne potvrdil otvorenosť Ruska serióznemu dialógu, v prípade, že (kyjevské) úrady splnia dobre známe a opakovane vyslovené požiadavky a vezmú do úvahy nové územné skutočnosti,“ uvádza sa v kremeľskom prepise telefonátu. Ruský vodca Vladimir Putin to podľa Kremľa povedal v telefonickom rozhovore tureckému prezidentovi Recepovi Tayyipovi Erdoganovi. Informuje o tom portál denníka The Guardian.
Akékoľvek oslabenie odhodlania Európy pomôcť Ukrajine by bolo darom pre Moskvu, vyhlásila šéfka nemeckej diplomacie
Rusko v septembri ilegálne anektovalo štyri ukrajinské oblasti – Doneckú, Luhanskú, Chersonskú a Zaporižžskú po tom, ako tam Moskva zorganizovala falošné referendá.
Kremeľ neustále trvá na tom, že akékoľvek návrhy na ukončenie konfliktu na Ukrajine musia brať do úvahy podľa nich „súčasnú realitu“ a teda, že sa tieto štyri oblasti pripojili k Rusku. Moskva pritom nad týmito regiónmi nemá plnú kontrolu.
Úloha Západu
Putin tiež podľa Kremľa v rozhovore s Erdoganom „potvrdil deštruktívnu úlohu Západu, ktorý do Kyjeva pumpuje zbrane, poskytuje informácie a poradenstvo“.
Rusko vyslalo do Atlantického oceána loď vyzbrojenú hypersonickými strelami Zirkón
Dvojica diskutovala aj o viacerých energetických otázkach, vrátane vytvorenia plynového centra v Turecku a vybudovania jadrovej elektrárne Akkuyu.
Turecká vláda predtým informovala, že Erdogan počas telefonátu povedal Putinovi, že výzvy na mier a rokovania by malo podporiť i jednostranné vyhlásenie pokoja zbraní a vízia „spravodlivého riešenia“.