BRATISLAVA 28. mája (WBN/PR) – Viete si predstaviť, že by z ciest zmizlo 21 279 808 áut ročne? Presne o toľko menej splodín unikne na svete do ovzdušia za rok 2014 vďaka primiešavaniu etanolu do motorových palív.
S touto pozitívnou prognózou prišla medzinárodná aliancia výrobcov palív z obnoviteľných zdrojov GRFA (Global Renewable Fuels Alliance) na svetovom samite o doprave, ktorý sa skončil minulý týždeň v nemeckom Lipsku. Podľa jej údajov celosvetové využívanie etanolu v doprave zredukuje len v tomto roku emisie skleníkových plynov v ovzduší o viac než 106 miliónov ton.
V správe ďalej uvádza, že emisie skleníkových plynov pod vplyvom primiešavania etanolu do motorových palív z roka na rok klesajú. Predpokladaný objem etanolu, vyrobeného v tomto roku, by mal celosvetovo znížiť emisie CO2 o 291 000 ton denne. V porovnaní s rokom 2013 je to ešte o 7 000 ton na deň viac. „Dobrá správa pre životné prostredie,“ povedal hovorca aliancie a upresnil, že etanol je najväčším rentabilným, a zároveň jediným komerčne dostupným prostriedkom k znižovaniu emisií v doprave.
Zníženie emisií CO2 o avizovaných 106,4 miliónov ton uchráni naše ovzdušie rovnako, ako keby z ciest zmizlo 21 279 808 áut ročne, alebo 58 300 áut denne. Uvedený objem ušetrených emisií vyprodukuje 14 priemerných elektrární spaľujúcich uhlie.
Medzi rokmi 2000 – 2010 objem emisií stúpal rýchlejšie než celých 30 rokov pred tým. V roku 2007 členské štáty EÚ prijali cieľ „20-20-20“, čo znamená znížiť emisie skleníkových plynov o 20 % do roku 2020.
Peter Kostík, riaditeľ Enviralu, najväčšieho slovenského výrobcu bioetanolu verí, že pozitívne prognózy ohľadne etanolu prispejú k nárastu používania biopalív v doprave. „Biopalivársky priemysel na Slovensku je perspektívne odvetvie, ktoré stále hľadá nové možnosti ako efektívne využívať obnoviteľné zdroje na znižovanie emisií. Preto v súčasnosti spolupracujeme s výskumnými ústavmi na príprave projektov výroby biopalív druhej generácie,“ dodal.
O téme tohtoročného dopravného samitu „Doprava v meniacom sa svete“, diskutovali ministri a predstavitelia vládnych inštitúcií z dopravného sektoru viacerých krajín sveta, spolu s predstaviteľmi Svetovej banky, OECD, organizáciami pre životné prostredie a čistú dopravu, prepravnými spoločnosťami, vývojármi z automobiliek Volvo, BMW či Nissan a zúčastnil sa i potravinársky gigant Nestlé, známy svojim negatívnym postojom voči biopalivám.
GRFA (Global Renewable Fuels Alliance) je nezisková organizácia na podporu biopalív, združuje viac ako 65% globálnych producentov biopalív zo 44 krajín sveta. Členovia aliancie sa zaviazali k produkcii palív z obnoviteľných zdrojov s čo najmenšou ekologickou stopou.