Ethos vyzvalo ministerstvo kultúry, aby namiesto navýšenia financovania cirkví začalo pracovať na jej odluke od štátu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze, Biblia, ruženec, krádež, kostol
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Občianske združenie Ethos vyzvalo cirkevný odbor ministerstva kultúry, aby namiesto ohláseného zámeru navýšiť financovanie cirkví začal pracovať na jej odluke od štátu.

Otvorený list ministerstvu

Združenie zastupujúce záujmy neveriacich a sekulárne zmýšľajúcich veriacich v adresovanom otvorenom liste rezortu tvrdí, že súčasný model priameho financovania zo štátneho rozpočtu je nespravodlivý, škodlivý a dlhodobo neudržateľný.

Členovia organizácie argumentujú tým, že najsilnejšie rastúcou skupinou sú ľudia bez náboženského vyznania. Politici ich však podľa nich dlhodobo ignorujú a nútia ich prispievať čoraz viac a proti ich vôli na náboženské organizácie.

Neveriaci občania služby týchto organizácií nielenže nevyužívajú, ale v niektorých prípadoch podľa Ethos konajú proti ich záujmom.

„Výsledky sčítania obyvateľov z roku 2011 aj 2021 ukázali, že veriacich hlásiacich sa k niektorej z registrovaných cirkví je čoraz menej. Ich počet sa za posledných 20 rokov znížil z pôvodných 4,5 milióna na 3,7 milióna. Najväčšia, rímskokatolícka cirkev v tomto období stratila zhruba 670-tisíc veriacich. Dlhodobo klesá aj počet vykonaných základných cirkevných obradov. Napriek tomu sa štátny príspevok pre cirkvi neustále automaticky zvyšuje,“ argumentuje združenie.

„Nerealistická podmienka“

Ethos nevidí problém v tom, že sa cirkvi uchádzajú o financovanie od štátu pre dané služby prospešné pre celú spoločnosť alebo ak sa transparentne uchádzajú o granty tak, ako mimovládne organizácie. Avšak nepodporujú zákonom garantovaný príspevok pre registrované cirkvi, ktorý môžu použiť na čokoľvek bez toho, aby sa štát k tomu vyjadril.

„Výdavky na základnú prevádzku cirkví a platy duchovných majú byť výhradne zodpovednosťou členov jednotlivých cirkví,“ myslí si združenie.

Ministerstvo kultúry po poslednej zmene zákona v roku 2019 sľúbilo, že po novom bude zákon zohľadňovať počet veriacich konkrétnej cirkvi. To sa však nikdy neudialo z toho dôvodu, že prípadný pokles financií zo štátneho rozpočtu znemožňuje „nerealistická podmienka“ poklesu počtu veriacich o viac ako desať percent po dobu desať rokov.

Väčšina ľudí je za odluku

„Sčítanie obyvateľov 2021 preto nemalo žiaden vplyv na výšku príspevku a občania aktuálne nemajú žiadnu reálnu možnosť, ako jeho výšku ovplyvniť,“ uviedli zástupcovia neveriacich. Dodávajú, že aj na základe výsledkov prieskumov verejnej mienky je „jasná“ väčšina ľudí za finančnú odluku cirkví od štátu.

„Vzhľadom na tieto skutočnosti považujeme za neprijateľné, aby registrované cirkvi, ktoré už teraz majú vysoko nadštandardné postavenie pri čerpaní peňazí daňových poplatníkov a sú všemožne podporované štátom, dostávali ešte viac. Namiesto čoraz väčšej závislosti od štátnych príspevkov by mali cirkevní predstavitelia začať viesť svojich členov k finančnej zodpovednosti za činnosť vlastnej cirkvi, efektívne využívať reštituované majetky a redukovať svoje prevádzky úmerne poklesu veriacich,“ uviedli.

Ethos taktiež pripomína, že finančnú odluku cirkví od štátu už zaviedli takmer všetky krajiny Európskej únie a pred desiatimi rokmi o tejto možnosti pozitívne uvažovali aj niektorí predstavitelia rímskokatolíckej cirkvi na Slovensku.

„Napr. v Rakúsku, kde je zloženie obyvateľstva podľa vierovyznania veľmi podobné ako na Slovensku, dlhodobo úspešne funguje model platenia cirkevného príspevku,“ dodalo združenie.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie EthosMK Ministerstvo kultúry SR