EÚ a Spojené kráľovstvo posilňujú puto, uzavreli dohody o obrane a obchode

„Sme svedkami novej strategickej spolupráce, ktorá zodpovedá našej dobe,“ povedal britský premiér Keir Starmer.
Britain EU Summit
Britský premiér Keir Starmer (vpravo) bozkáva predsedníčku Európskej komisie Ursulu von der Leyenovú po jej príchode s predsedom Európskej rady Antóniom Costom na samit Spojeného kráľovstva a Európskej únie v Lancaster House v Londýne v pondelok 19. mája 2025. Foto: Carl Court/Pool Photo via AP

Spojené kráľovstvo a Európska únia v pondelok dosiahli prelomovú dohodu, ktorá nastavuje užšie vzťahy v oblasti obrany a obchodu. Britský premiér Keir Starmer označil dohodu za „novú éru“ v britsko-európskych vzťahoch. „Sme svedkami novej strategickej spolupráce, ktorá zodpovedá našej dobe,“ povedal.

Obranná dohoda prinesie pravidelnejšie bezpečnostné konzultácie, možnosť zapojenia Británie do vojenských misií EÚ a potenciál pre Londýn plne čerpať z obranného fondu EÚ vo výške 150 miliárd eur. Obe strany sa tiež dohodli na zrušení kontrol na britský export do EÚ výmenou za predĺženie rybárskych práv EÚ v britských vodách o ďalších 12 rokov.

Znižovanie účtov, hmatateľné výhody

Starmer zdôraznil, že dohoda prinesie „skutočné, hmatateľné výhody“ pre Spojené kráľovstvo v oblastiach bezpečnosti, nelegálnej migrácie a cien energií, čo povedie k „znižovaniu účtov, tvorbe pracovných miest a ochrane našich hraníc“. Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová označila dohodu za „veľký deň, pretože obraciame stránku a otvárame novú kapitolu“. „To je v týchto časoch veľmi dôležité, keďže sledujeme nárast geopolitického napätia, ale sme rovnako zmýšľajúci,“ dodala.

Podľa britskej vlády nová ekonomická dohoda s EÚ uľahčí colné kontroly na potraviny a rastlinné produkty, čo „umožní opätovne voľný pohyb tovaru“. Downing Street uviedla, že pakt pridá britskej ekonomike do roku 2040 „takmer 9 miliárd libier“. Starmerova vláda argumentovala, že predchádzajúca dohoda vyrokovaná konzervatívcami „nefunguje pre nikoho“. Konzervatívci však nový reset kritizovali ako „kapituláciu“.

Voľnejší pohyb osôb

V oblasti mobility mladých sa strany dohodli, že budú „pracovať na vyváženom programe pre mladých na vzájomne dohodnutých podmienkach“, pričom detaily ešte dohodnú. Starmer odmietol návrat k plnej slobode pohybu, no je otvorený obmedzenému programu pre mladých vo veku 18 až 30 rokov.

Dohoda prichádza v čase, keď EÚ a Británia zintenzívňujú obranné prípravy v reakcii na hrozbu z Ruska a obavy, že Spojené štáty pod vedením Donalda Trumpa už nebudú chcieť chrániť Európu. Mnohé detaily obranného partnerstva však ešte len dopracujú. Podľa Olivie O’Sullivanovej z think-tanku Chatham House je dohoda „ďalším krokom k užšej spolupráci, ale nerieši mnohé otvorené otázky“.

Viac k osobe: Keir StarmerUrsula von der Leyenová
Firmy a inštitúcie: Európska únia

Odporúčané