EÚ chce rozvíjať spoluprácu s krajinami Perzského zálivu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
samit EÚ - GCC
Zľava šéf zahraničnej politiky Európskej únie Josep Borrell, talianska premiérka Giorgia Meloniová, predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, švédsky premiér Ulf Kristersson a generálny tajomník Rady pre spoluprácu arabských štátov Perzského zálivu Jasem Mohamed Albudaiwi, v Bruseli v stredu 16. októbra 2024. Foto: SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Lídri Európskej únie a šiestich krajín Perzského zálivu sa v stredu stretli na inauguračnom samite v snahe nájsť jednotný postoj k vojne na Ukrajine, vzťahu k Rusku, kríze na Blízkom a ďalším témam ako klíma, energie, bezpečnosť, víza, migrácia, ľudské práva či obchod.

Belgický premiér Alexander De Croo uviedol, že samit sa mal uskutočniť už dávno a dodal, že „treba posilniť hospodárske väzby medzi Európskou úniou a krajinami Perzského zálivu“. „Sú tam, ale majú potenciál sa rozvíjať oveľa, oveľa ďalej,“ povedal belgický premiér na margo spomenutých hospodárskych väzieb.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová vo svojom úvodnom vystúpení na samite obišla otázky ľudských práv a zdôraznila, že „byť strategickými partnermi znamená navzájom sa počúvať, rešpektovať sa, dôverovať si“. Zdôraznila tiež potrebu spolupráce v naliehavých geopolitických otázkach, ako je vojna na Ukrajine a vojna Izraela proti militantným skupinám Hamas a Hizballáh.

Členovia EÚ sa nezhodujú ani vo vzťahoch k Rusku a Ukrajine, pričom štáty ako Maďarsko a Slovensko majú na kroky Moskvy výrazne odlišné názory ako väčšina ostatných štátov EÚ. Zároveň má niekoľko krajín Perzského zálivu oveľa lepší kontakt s Moskvou v porovnaní s členmi EÚ.

Dvadsaťsedemčlenná Únia má dlhodobo vzťahy s Radou pre spoluprácu v Perzskom zálive (GCC), do ktorej patria Katar, Bahrajn, Spojené arabské emiráty, Saudská Arábia, Omán a Kuvajt.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alexander de CrooUrsula von der Leyenová
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaGCC