Europarlament odovzdal prezidentovi Zelenskému tohtoročnú Sacharovovu cenu a vzdal poctu ukrajinskému ľudu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ursula von der Leyenová, Volodymyr Zelenskyj
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová (vľavo) a prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj (vpravo). Foto: archívne, SITA/AP

Na slávnosti v Štrasburgu dnes odovzdali Sacharovovu cenu Európskeho parlamentu za rok 2022, ktorú udelili statočnému ľudu Ukrajiny. Ukrajinský ľud na podujatí zastupovali prezident Volodymyr Zelenskyj, zvolení vedúci predstavitelia a občianska spoločnosť. Na svojej webstránke o tom informuje EP.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Posolstvo Európy je jasné: Stojíme pri Ukrajine. Nebudeme odvracať zrak. Ukrajinský ľud nielenže bojuje vojnu za nezávislosť, ale tiež bojuje vojnu hodnôt. Hodnôt, na ktorých stojí život v Európskej únii a ktoré sme mali luxus dlho považovať za každodennú samozrejmosť,“ vyjadril sa predsedníčka EP Roberta Metsola.

Minúta ticha za obete vojny

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po tom, ako požiadal o minútu ticha v mene všetkých ukrajinských mužov, žien, detí, členov armády a civilistov, ktorí boli zabití počas vojny, skonštatoval: „Musíme konať teraz, nečakať na ukončenie vojny, postaviť pred súd všetkých, ktorí ju rozpútali, a zabrániť akémukoľvek opakovaniu agresie. Bude to najúčinnejšia ochrana slobody, ľudských práv, právneho štátu a iných spoločných hodnôt, ktoré zhmotňuje toto ocenenie Európskeho parlamentu.

Vo svojom videoprejave zároveň vyzval na podporu vzniku medzinárodného tribunálu, ktorý by súdil zločiny spáchané Ruskom.

Zúčastnili sa Fedorov aj Matvijčuk

Na slávnostnom odovzdávaní ocenenia sa zúčastnili právnička v oblasti ľudských práv, predsedníčka mimovládnej organizácie Centrum pre občianske slobody, ktoré sa stalo jedným z nositeľov Nobelovej ceny za mier za rok 2022, Oleksandra Matvijčuk, zakladateľka evakuačného lekárskeho tímu Tajrini anjeli Júlia Pajevská, primátor Melitopoľa Ivan Fedorov, Olekssandr Čekryhin a Stanislav Kulykivsky zo štátnej pohotovostnej služby a Jaroslav Božko z hnutia občianskeho odporu Žltá stužka.

Sacharovovu cenu za slobodu myslenia každoročne udeľuje Európsky parlament. Bola založená v roku 1988 na počesť jednotlivcov a organizácií obhajujúcich ľudské práva a základné slobody. Je pomenovaná po sovietskom fyzikovi a politickom disidentovi Andrejovi Sacharovovi a pozostáva z certifikátu a ceny 50-tisíc eur.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan FedorovJaroslav BožkoJúlia PajevskáOleksandra MatvijčukOlekssandr ČekryhinRoberta MetsolaStanislav KulykivskyVolodymyr Zelenskyj
Firmy a inštitúcie Európska úniaEurópsky parlament