Europoslanci budú na budúci týždeň skúmať transparentnosť a využívanie eurofondov na Slovensku

„Dostávame znepokojujúce správy o údajnom zneužívaní prostriedkov EÚ a porušovaní pravidiel, do ktorých majú byť zapojení vysokí úradníci a osoby napojené na slovenskú vládu,“ povedal český europoslanec Tomáš Zdechovský.
Eurofondy, peniaze, Euro, EÚ
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Na budúci týždeň pricestuje na Slovensko delegácia poslancov Európskeho parlamentu. Ako uviedol europarlament na svojom oficiálnom webe, zákonodarcovia z Výboru EP pre kontrolu rozpočtu budú skúmať využívanie prostriedkov Únie a vnútroštátne opatrenia zamerané na ochranu peňazí daňových poplatníkov Európskej únie.

„Dostávame znepokojujúce správy o údajnom zneužívaní prostriedkov EÚ a porušovaní pravidiel, do ktorých majú byť zapojení vysokí úradníci a osoby napojené na slovenskú vládu. Tieto otázky si vyžadujú dôkladnú nestrannú kontrolu. Táto pracovná cesta je plne nezávislá a slúži záujmom EÚ – a nie záujmom ktorejkoľvek politickej strany alebo osoby,“ vyhlásil vedúci delegácie a český europoslanec Tomáš Zdechovský.

Návštevu plánovali pred Ficovou cestou do Moskvy

Zároveň zdôraznil, že návšteva nesúvisí s krokmi slovenskej vlády v zahranično-politických záležitostiach. „Našim cieľom je zaistiť, aby Slovensko dodržiavalo svoje záväzky členského štátu EÚ. Táto návšteva bola plánovaná dlho predtým, ako sa slovenský premiér Robert Fico rozhodol – ako jediný z lídrov EÚ – navštíviť Moskvu počas vojenskej prehliadky zorganizovanej krajinou, ktorá označila EÚ a Slovensko za svojich nepriateľov. Napriek tomu, že to vyvoláva obavy, netýka sa to našej pracovnej cesty. Stále dúfam, že sa nám podarí stretnúť s Robertom Ficom,“ dodal Zdechovský.

Delegácia, v ktorej budú okrem Zdechovského aj ďalší Čech Ondřej Knotek, Nemec Daniel Freund a slovenský europoslanec Michal Wiezik, sa počas troch dní stretne so zástupcami orgánov štátnej správy vrátane Ministerstva spravodlivosti či Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR, ale aj s poslancami a poslankyňami NR SR, predstaviteľmi Najvyššieho kontrolného úradu, Generálnej prokuratúry, Pôdohospodárskej platobnej agentúry či splnomocnencom vlády SR pre rómske komunity. Zhovárať sa budú aj s investigatívnymi novinármi a mimovládnymi organizáciami.

Navštívia aj NÚSCH

Delegácia tiež navštívi Národný ústav srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH), ktorý je významným príjemcom prostriedkov z Mechanizmu EÚ na podporu obnovy a odolnosti.

Viac k osobe: Daniel FreundMichal WiezikOndřej KnotekRobert FicoTomáš Zdechovský
Firmy a inštitúcie: Európska úniaEurópsky parlament

Odporúčané