BRATISLAVA/BRUSEL 9. júna (WEBNOVINY) – O urgentnú diskusiu o finančnej pomoci z Fondu solidarity Európskej únie (EÚ) povodňami postihnutým krajinám na budúcotýždňovom plenárnom zasadnutí v Štrasburgu žiada politická skupina Európskej ľudovej strany (EPP-ED). Rozhodli o tom na dnešnom rokovaní. „Predpokladám, že ostatní budú súhlasiť s tým, aby sa takýto bod zaradil do programu,“ uviedol pre agentúru SITA europoslanec za SDKÚ-DS Eduard Kukan. Podľa neho by to malo vyústiť do prijatia dokumentu, ktorý vyjadrí politickú podporu tomu, aby finančné prostriedky z fondu boli použité na takúto pomoc. Ako Kukan pripomenul, „Európsky parlament nemá v tejto veci nejakú rozhodovaciu právomoc, s fondom nakladá Európska komisia, ale treba to vidieť ako vážny politický krok.“ Dodal, že ak sa Európsky parlament rozhodne niečo prijať, európske inštitúcie by to mali rešpektovať.
O príspevok žiadajú europoslanci Edit Bauer, Eduard Kukan, Alajos Mészáros, Miroslav Mikolášik, Peter Šťastný a Anna Záborská, ktorí sa aktívne zapojili do prípravy spoločnej rezolúcie Európskeho parlamentu o pomoci krajinám V4, Rakúsku a Nemecku. „Záplavy v celom regióne spôsobili obrovské škody nielen na Slovensku, ale aj u našich susedov. Obyvatelia Slovenska, Poľska, Českej republiky a Maďarska dnes možno viac ako inokedy potrebujú pocítiť európsku solidaritu. Žiadame preto vládu Slovenskej republiky, aby urýchlene vypracovala žiadosť o poskytnutie finančnej pomoci,“ uviedla vedúca slovenskej delegácie v EPP-ED Anna Záborská.
Žiadosť je potrebné poslať Komisii EÚ do 10 týždňov od vzniku prvých škôd. V prípade, že slovenská žiadosť splní nevyhnutné podmienky poskytovania pomoci z prostriedkov fondu, komisia navrhne Európskemu parlamentu a Rade EÚ, aby uvoľnili príslušnú sumu z fondu. Slovenskí poslanci z frakcie EPP-ED sú podľa Záborskej pripravení urobiť všetko pre to, aby takýto návrh v Európskom parlamente prešiel.
Fond solidarity Európskej únie (FSEÚ) vznikol ako nástroj pomoci regiónom postihnutým prírodnou katastrofou. Vytvorenie fondu bolo reakciou na rozsiahle povodne v strednej Európe, ktoré tento región postihli v lete roku 2002. V priebehu ôsmich rokov existencie sa prostriedky z fondu využili na pomoc pri 33 katastrofách, akými boli napríklad povodne, lesné požiare, zemetrasenie, búrky či suchá. Doteraz získalo finančnú podporu vo výške viac ako 2,1 miliardy eur 20 rôznych európskych krajín.
SITA