BRATISLAVA 20. novembra (WebNoviny.sk) – Delegácia poslancov Európskeho parlamentu (EP), ktorá pre vraždu novinára Jána Kuciaka v septembri opätovne navštívila Slovensko, si z krajiny odniesla zmiešaný obraz.
Ako v utorok členom Výboru EP pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci (LIBE) povedala vedúca delegácie Sophia in’t Veld, problémy a obavy z nefunkčnosti právneho štátu pokračujú, registrujú však aj určitý pokrok.
Urážky expremiéra Fica
Privítala, že tesne po návšteve zatkli podozrivých z vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, je však podľa nej nevyhnutné identifikovať aj objednávateľa vraždy.
Novinári odmietajú Ficove útoky, vydali vyhlásenie a odsudzujú aj jeho výroky o komediantoch
Holandská europoslankyňa z liberálnej frakcie tiež konštatovala, že na Slovensku pretrváva nepriateľské prostredie voči novinárom. Spomenula pritom aj nedávne, podľa nej urážlivé vyjadrenia expremiéra Roberta Fica na adresu novinárov. Vláda by sa podľa nej mala od takýchto vyjadrení dištancovať, aby mohli novinári pokojne a bezpečne robiť svoju prácu.
„Na Slovensku je nepriateľské nastavenie voči novinárom,“ vyhlásila. Proti týmto tvrdeniam sa postavila europoslankyňa Monika Beňová (Smer-SD), podľa ktorej na Slovensku vládne sloboda tlače, hoci priznala, že niektorí politici majú s novinármi rozpory. „Ide však o rozpory, nie o útoky,“ zdôraznila Beňová.
Kauza únosu Vietnamca aj Noční vlci
Podľa Sophie in’t Veld si delegácia europoslancov na Slovensku všimla aj kauzu únosu vietnamského občana a prítomnosť prokremeľského motorkárskeho klubu Noční vlci, pričom v oboch týchto prípadoch sa objavuje meno bývalého ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD). Spomenula aj podozrenia zo zneužívania európskych agrodotácií na východnom Slovensku, na ich čerpanie však už podľa nej dohliada
V Banskej Bystrici pochodovali za slušné Slovensko, štrngalo sa kľúčami aj kričalo „Skutok sa stal“
Rozpočtový výbor EP. Europoslankyňa konštatovala aj pozitíva a snahy zlepšiť systém právneho štátu na Slovensku. Spomenula pritom nové pravidlá na menovanie šéfa polície či ústavných sudcov, ktoré by mali priniesť väčšiu transparentnosť. Na záver informovala, že záverečné uznesenie o Slovensku by mal EP prijať na jar budúceho roku.