Osobitný medzinárodný tribunál by mal v prípade zločinov na Ukrajine prešetriť konanie ruského politického vedenia, vojenských veliteľov a ich spojencov.
Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt
Zločinci musia byť potrestaní
Európsky parlament (EP) v uznesení, ktoré prijal vo štvrtok, vyzýva Európsku úniu (EÚ), aby prijala všetky potrebné opatrenia v medzinárodných konaniach a súdoch na podporu stíhania ruského a bieloruského režimu za vojnové zločiny, zločiny proti ľudskosti, genocídu a agresiu.
Europoslanci žiadajú, aby sa tieto vyšetrovania a následné trestné stíhania vzťahovali aj na všetkých zamestnancov ruských ozbrojených síl a vládnych úradníkov zapojených do vojnových zločinov.
Vojna na Ukrajine: Rusi vraj nasadili laserové zbrane a Putin mal odvolať dôstojníkov (online)
Uznesenie o boji proti beztrestnosti vojnových zločinov na Ukrajine bolo prijaté zdvihnutím ruky, informuje EP na svojej oficiálnej webstránke.
Vyšetrovanie vojnových zločinov
EP v uznesení vyzýva úniu, aby podporila zriadenie osobitného medzinárodného tribunálu na stíhanie zločinov agresie na Ukrajine, v súvislosti s ktorými nemá Medzinárodný trestný súd (ICC) právomoc.
Novozriadený tribunál by mal za tieto zločiny vyvodiť zodpovednosť ruského politického vedenia, vojenských veliteľov a ich spojencov.
Ruský vojak Šišimarin priznal pred súdom zabitie civilistu, hrozí mu doživotné väzenie
Poslanci tiež žiadajú, aby EÚ čo najskôr poskytla všetky potrebné ľudské a rozpočtové zdroje na administratívnu, vyšetrovaciu a logistickú podporu potrebnú na zriadenie tribunálu.
Útoky na bezbranných civilistov
Hlásené zverstvá ako neselektívne ostreľovanie miest a obytných oblastí, nútené deportácie, používanie zakázanej munície, útoky na civilné obyvateľstvo unikajúce cez vopred dohodnuté humanitárne koridory, popravy a sexuálne násilie predstavujú podľa europoslancov porušenie medzinárodného humanitárneho práva.
Rusi dostali podľa britskej právničky tiché povolenie na znásilňovanie žien na Ukrajine, Kremeľ popiera zverstvá
Možno ich považovať za vojnové zločiny, pričom ako poslanci zdôraznili, dosiaľ za ne nebol nikto stíhaný. Zdôrazňujú pritom, že EÚ musí konať rýchlo, pretože existuje vážne riziko, že v dôsledku pretrvávajúcich násilností budú dôkazy súvisiace s vojnovými zločinmi zničené.
Medzinárodný tím vyšetrovateľov
Europoslanci zároveň vyjadrujú plnú podporu vyšetrovaniu vedenému prokurátorom Medzinárodného trestného súdu a práci Vyšetrovacej komisie Úradu vysokého komisára OSN pre ľudské práva, ako aj nezávislých organizácií občianskej spoločnosti a ukrajinských orgánov, ktoré zhromažďujú dôkazy.
Británia rozšírila sankčný zoznam, na blackliste sa ocitli ruskí generáli zodpovední za vojnové zločiny na Ukrajine
Vítajú tiež vytvorenie spoločného vyšetrovacieho tímu zriadeného Litvou, Poľskom a Ukrajinou, ktorý koordinuje Agentúra Európskej únie pre justičnú spoluprácu v trestných veciach (Eurojust), a na ktorom sa tiež podieľa Úrad prokurátora Medzinárodného trestného súdu, a povzbudzujú aj ostatné členské štáty, aby sa k tímu pripojili.