Europoslankyňa Ďuriš Nicholsonová nechala preveriť Borguľovu usadlosť, za štátne si mal opraviť vlastnú haciendu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Lucia Ďuriš Nicholsonová
Europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová. Foto: www.facebook.com

Europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová sa obrátila s podnetom na Úrad špeciálnej prokuratúry a Národný úrad pre OLAF, aby preskúmali zákonnosť použitia nenávratného finančného príspevku „v súvislosti s medializovanými informáciami o haciende spojenej s poslancom Martinom Borguľom (Sme rodina)“, na ktorú išli finančné prostriedky z Pôdohospodárskej platobnej agentúry vo výške 775 075,81 eur. Ide o zmluvu z marca 2016. Informovala o tom samotná europoslankyňa.

Hacienda turistov neubytováva

„Hoci nenávratný finančný príspevok bol poskytnutý na rozvoj vidieckeho turizmu, z doposiaľ odhalených zdrojov a informácií zo slovenských médií vyplýva, že na miestne príslušnom obecnom úrade v obci Banská Belá (okr. Banská Štiavnica) táto usadlosť nie je registrovaná ako ubytovacie zariadenie a hostí doposiaľ nenahlasovali napriek tomu, že už od januára 2020 je aj právoplatne skolaudovaná. Usadlosť zároveň nebola registrovaná v obci ako ubytovacie zariadenie, rovnako nebola vedená kniha ubytovaných, na základe ktorej by im obec stanovila poplatok za dospelú ubytovanú osobu,“ napísala v podnete Ďuriš Nicholsonová.

Ako ďalej europoslankyňa v podnete uviedla, usadlosť sa nachádza vo výnimočnom prírodnom prostredí Štiavnických vrchov v chránenej krajinnej oblasti Štiavnických vrchov – Skalka, ktorá je súčasťou územia európskeho významu NATURA 2000, pričom aj z podkladov sprievodnej a súhrnnej technickej správy žiadateľa má vyplývať, že v tomto území sa odporúča „najmä zber húb a lesných plodov, kosba lúk a pasenie oviec, ktoré budú plemena nevyžadujúceho dojenie“ .

Borguľa sa od prípadu dištancoval

Podľa europoslankyne ide len o predstieranie funkčnosti agroturistického ubytovacieho zariadenia a v tejto veci teda existuje dôvodné podozrenie z porušenia nielen ustanovení zmluvy o nenávratnom finančnom príspevku, platnej právnej úpravy SR a EÚ v oblasti starostlivosti o životné prostredie, ale aj z trestného činu poškodzovania finančných záujmov EÚ a trestného činu subvenčného podvodu podľa Trestného zákona.

Poslanec Sme rodina Martin Borguľa odmieta spájanie s prípadom, ktorý žiada prešetriť europoslankyňa. „Nemám s tou nehnuteľnosťou nič spoločné. Nemám sa k čomu vyjadrovať,“ povedal Borguľa agentúre SITA.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Lucia Ďuriš NicholsonováMartin Borguľa
Firmy a inštitúcie PPA Pôdohospodárska platobná agentúraÚrad špeciálnej prokuratúry