Dva najslávnejšie futbalové kluby na Slovensku ukončili svoju jesennú cestu v pohárovej Európe.
ŠK Slovan Bratislava na rozdiel od trnavského Spartaka postúpil do vyraďovacej jarnej časti. Zverenci trénera Vladimíra Weissa st. skončili v A-skupine Európskej konferenčnej ligy 2023/2024 na 2. mieste za francúzskym Lille, ale pred slovinskou Olimpijou Ľubľana a Klaksvíkom z Faerských ostrovov.
Trnavčania uzavreli svoje pôsobenie v základnej H-skupine na poslednej 4. priečke. V súbojoch s tureckým Fenerbahce, bulharským Razgradom a dánskym Nordsjaellandom získali iba jeden bod za remízu vo Farume.
Slovan s komplikovanejšou cestou ako vlani
Aj napriek tomu, že herná kvalita bola u belasých posunutá ešte o minimálne polovicu levelu vyššie ako pred rokom, svoju skupinu nevyhrali.
Vlani sa im to v konkurencii Bazileja, Pjuniku Jerevan a Žalgirisu Kaunas podarilo, čo znamenalo automatický postup do osemfinále. V aktuálnej edícii 23/24 však „weissovci“ musia absolvovať súboj už v šestnásťfinálovej fáze. Tam narazia na niektorý z klubov, ktorý skončil v skupine Európskej ligy na tretej priečke.
Možní súperi Slovana v ďalšej fáze:
- meno súpera sa dozvedia v pondelok 18. decembra a súboje šestnáťfinále absolvujú 15. a 22. februára 2024.
Olympiacos (Grécko), Ajax (Holandsko), Betis (Španielsko), Strum Graz (Rakúsko), Royale Union SG (Belgicko), Maccabi Haifa (Izrael), Servette Ženeva (Švajčiarsko), Molde (Nórsko)
Na Tehelnom poli si pamätajú aj oveľa menej vydarené pôsobenie v skupinovej fáze Konferenčnej ligy.
Hneď v prvom ročníku tejto súťaže skončili tretí. Ich koeficient bol v danej sezóne 2021/2022 výrazne nižší, a tak v im vtedy žreb do skupiny prisúdil papierovo kvalitnejších súperov, a síce, PAOK a FC Kodaň. V tom čase začala vznikať pomerne pozitívna vlna, miestami až eufória, ktorú podkúvala séria získaných ligových titulov.
Slovan začal razom lákať viac divákov. Minuloročné súboje s Ferencvárosom, Dinamom Batumi, Olympiakosom či Bazilejom boli výbornými lákadlami pre ďalších nových „slovanistov“. Časy, keď nad sily bratislavského klubu boli tímy ako Jelgava, Lyngby či Sutjeska Nikšič sa zdajú byť aspoň nateraz preč. Slovenský majster nabral jednoducho viac skúseností a kvality.
Výsledky Slovana Bratislava v základnej v A-skupine
21. september: SLOVAN BRATISLAVA – KÍ Klaksvík 2:1 (0:0)
5. október: Olimpija Ľubľana – SLOVAN BRATISLAVA 0:1 (0:0)
26. október: LILLE – Slovan Bratislava 2:1 (0:1)
9. november: Slovan Bratislava – Lille 1:1 (0:0)
30. november: KÍ Klaksvík – SLOVAN BRATISLAVA 1:2 (1:1)
14. december: Slovan Bratislava – OLIMPIJA ĽUBĽANA 1:2 (1:1)
Majiteľ a ďalší zodpovední za chod Slovana si pred časom vytýčili cestu, ktorou chcú kráčať postupne. Jedného dňa možno až do Ligy majstrov. Niektoré ťahy, prestupy či vyjadrenia možno nevyšli, ale to sa pri dlhodobom projekte stáva.
Podstatné je, že u „belasých“ je progres jasne viditeľný a viac ako pošmyknutí, bolo krokov vydarených. Káder sa už roky zveľaďuje. Akvizície brankára Milana Borjana, Juraja Kucku či udržanie Aleksandara Čavriča sa ukazujú ako extrémne správne. Suma sumárum, Slovan Bratislava sa zdá byť kvalitnejší a silnejší ako kedykoľvek predtým.
Stropom pre Trnavu bola kvalita súperov
Keď sa v slovenskom malom Ríme na začiatku augusta dozvedeli, že budú hrať v 3. predkole Konferenčnej ligy proti poľskému Lechu Poznaň, neprevládal postupový optimizmus. Bol to totiž jeden z papierovo najťažších súperov.
Navyše rok predtým Trnavčanov vyradil pomerne hladko iný zástupca z Ekstraklasy – Raków Czestochowa. „Červenočierni“ sa však po výbornom výkone prebojovali ďalej a nezastavili sa ani na ukrajinskom Dnipre, ktorý mal svoj európsky dočasný domov v Košiciach.
Výsledky Spartaka Trnava v základnej v H-skupine
21. september: LUDOGOREC RAZGRAD – Spartak Trnava 4:0 (0:0)
5. október: Spartak Trnava – FENERBAHCE ISTANBUL 1:2 (0:0)
26. október: Spartak Trnava – NORDSJAELLAND 0:2 (0:1)
9. november: Nordsjaelland – Spartak Trnava 1:1 (1:0)
30. november: Spartak Trnava – LUDOGOREC RAZGRAD 1:2 (0:0)
14. december: FENERBAHCE ISTANBUL – Spartak Trnava 4:0 (1:0)
Ako sa neskôr ukázalo, pre Spartak to bol strop. V skupinových bojoch aj napriek viacerým pozitívnym zábleskom a dobrým herným pasážam narazila družina trénera Michala Gašparíka na kvalitatívne limity. Na súperov s násobne vyššími rozpočtami jednoducho Spartak nemal.
Fenerbahce má súpisku zloženú z hráčov s trhovou hodnotou dovedna 200 miliónov. Nordsjaelland pracuje s najkvalitnejšími mladými prospektami v celej Škandinávii a v Razgrade tvoria kostru tímu hráči ošľahaní top európskymi ligami. Výkonmi ale Spartak nesklamal a najmä v domácom prostredí potrápil všetkých troch súperov.