Európska komisia zlepšila svoju predpoveď rastu ekonomiky Únie a eurozóny, obavy z recesie sa rozptýlili

Európska komisia vlajka parlament unia
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Európska ekonomika naďalej prejavuje odolnosť. Nižšie ceny energií, zmenšujúce sa problémy v subdodávkach a silný trh práce podporili v prvom kvartáli 2023 mierny hospodársky rast, vďaka čomu sa rozptýlili obavy z recesie.

Európska komisia (EK) preto vylepšila svoju predikciu vývoja ekonomiky Európskej únie (EÚ) a eurozóny. Jej jarná prognóza predpokladá, že v tomto roku hospodárstvo EÚ posilní o 1 percento a v budúcom o 1,7 percenta.

Trh práce zareaguje mierne

Zimná prognóza rátala s tohtoročným rastom len o 0,8 percenta a s rastom v roku 2024 o 1,6 percenta.

Podobne EK vylepšila predpoveď rastu ekonomiky eurozóny a očakáva, že v tomto roku sa zväčší o 1,1 percenta a v budúcom o 1,6 percenta. EK o tom informovala v pondelok na svojej internetovej stránke.

Komisia však v jarnej prognóze ráta s vyššou infláciou v eurozóne, a to na úrovni 5,8 percenta v tomto roku a vo výške 2,8 percenta v roku 2024.

Trh práce Európskej únie podľa EK bude na pomalší rast ekonomiky reagovať len mierne. Zamestnanosť by sa mala v tomto roku zvýšiť o 0,5 percenta a v budúcom roku o 0,4 percenta. Miera nezamestnanosti v EÚ by mala zostať mierne nad hranicou 6 percent.

Deficit verejných financií klesol

Napriek podporným opatreniam na zmiernenie vysokých cien energií agregovaný deficit verejných financií EÚ v roku 2022 klesol na úroveň 3,4 percenta hrubého domáceho produktu (HDP).

V tomto roku a ešte zreteľnejšie v roku 2024 by znižujúce sa ceny energií mali vládam umožniť postupne ukončiť podporné opatrenia, čo by malo viesť k redukcii deficitu verejných financií na 3,1 percenta HDP v roku 2023 a na 2,4 percenta v budúcom roku.

Agregovaný verejný dlh EÚ by podľa prognózy EK mal v budúcom roku klesnúť na 83 percent HDP. Avšak prognózované trajektórie verejných dlhov jednotlivých členov Únie sú výrazne rozdielne, dodala Komisia.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaEurópska únia