Európska liga (futbal): Dunajská Streda vyradila Jablonec, padlo osem gólov

Dunajská Streda, futbal
  • aktualizované 18. septembra 11:02

Slovenský futbal bude mať aspoň jedného zástupcu v 3. predkole Európskej ligy. Po blamáži majstrovského Slovana Bratislava vo fínskom Kuopiu (prehral po penaltovej lotérii 1:2) Dunajská Streda v domácej gólovej prestrelke vyradila z európskeho pohára „číslo 2“ český Jablonec výsledkom 5:3 po predĺžení.

Mužstvo zo Žitného ostrova sa prvýkrát v klubovej histórii dostalo do tejto fázy súťaže vo futbalovej Európe. Najbližším súperom zverencov nemeckého trénera Bernda Storcka bude 24. septembra rakúsky tím LASK Linz. Hrať sa bude na súperovom trávniku a rovnako ako dosiaľ rozhodne o postupujúcom jediný zápas.

„Som šťastný a hrdý tréner. Vo fantastickom zápase sme podali skvelý tímový výkon. Urobili sme nejaké chyby, ale veľkou snahou sme to nakoniec otočili. Ukázali sme pravú futbalovú tvár,“ skonštatoval Storck do kamier RTVS.

O postupe rozhodla čerstvá posila

Štvrtkový súboj v Dunajskej Strede mal všetko okrem divákov na tribúnach (desiatky z nich však podporovali svoje mužstvo za bránami MOL Arény).

Hostia z Jablonca po dvoch góloch slovenského reprezentant Ivana Schranza v 57. min viedli 2:1 a v 71. min 3:2, ale potom prišiel jeden z kľúčových momentov stretnutia. V 78. min šiel dolu z trávnika jeden z dvoch Slovákov v základnej zostave Dunajskej Stredy Andrej Fábry a nahradil ho moldavský reprezentant Ion Nicolaescu. A čerstvá posila lídra Fortuna ligy sa ukázala byť ozajstnou posilou.

Nicolaescu najprv v 85. min vyrovnal na 3:3 a poslal zápas do predĺženia. V 96. min potom predviedol pravé majstrovstvo, keď po priťuknutí maďarského reprezentanta Zsolta Kálmára ľavačkou našiel pravý horný roh súperovej bránky. „Nicolaescu má za sebou skvelý debut. Nemal veľa času pripraviť sa s mužstvom. Prišiel iba v pondelok, ale potvrdil svoje kvality,“ povedal na adresu 22-ročného Moldavčana tréner Storck.

Podobnú parádu ukázal v 114. min aj panamský obranca v drese FK DAC 1904 Eric Davis. Loptu zatočil pravačkou do vzdialenejšieho rohu bránky Jablonca a pečatil na 5:3. Brankár Jan Hanuš bol v oboch prípadoch bez šance.

Oslavy s megafónom aj ohňostroj

Hráči v žlto-modrých dresoch si pozápasovú radosť z postupu nenechali len pre seba. Podelili sa o ňu s fanúšikmi, ktorí sa zhromaždili pred štadiónom. Oslavy s megafónom trvali pár desiatok minút a nechýbal ani ohňostroj.

„Bol to ťažký a šialený zápas, ktorý si budem dlho pamätať. Som hrdý na to, že sme dokázali vyrovnať v riadnom hracom čase. V predĺžení sme už boli lepší ako súper, mali sme najmä fyzickú prevahu. Som šťastný,“ uviedol pre RTVS Dominik Kružliak, ktorý odohral na stopérskom poste celý zápas vrátane predĺženia. V 70. min síce videl žltú kartu, ale na konci sa tešil so spoluhráčmi zo zaslúženého postupu.

Ani dva góly slovenského útočníka Schranza nestačili hosťom na to, aby uspeli v Dunajskej Strede. Rovnako smutný bol po zápase aj jeho krajan v drese hostí Jakub Považanec. „Všetko hralo v náš prospech, rozhodil nás až vyrovnávajúci gól na 3:3. Možno sme sa až príliš zatiahli a po vyrovnaní to išlo s nami dolu vodou. Tri góly sme dali vonku, ale nestačilo to na postup,“ skonštatoval aj pre denník Šport.

Tréner Jablonca Petr Rada pre české médiá doplnil: „Druhý a tretí gól v našej sieti boli zbytočné. Keď sme sa ujali vedenia, začali sme hrať pasívne. Jednotlivcov hodnotiť nebudem, prehrali sme ako tím.“

Európska liga 2020/2021 – 2. predkolo

• hralo sa na jeden zápas

FC DAC 1904 Dunajská Streda – FK Jablonec 5:3 po predĺžení (1:1, 2:2)

• MOL Aréna

6. min. – 1:0 M. Divković
25. min. – 1:1 J. Zelený
57. min. – 1:2 I. Schranz
65. min. – 2:2 M. Divković
71. min. – 2:3 I. Schranz (pok. kop)
85. min. – 3:3 I. Nicolaescu
96. min. – 4:3 I. Nicolaescu
114. min. – 5:3 E. Davis

Žlté karty: 5 – 3
62. A. Fábry, 70. D. Kružliak, 83. Zs. Kalmár, 83. M. Divković, 87. E. Ramírez – 67. J. Podaný, 75. J. Zelený, 104. V. Jovović

strely celkovo (na bránu): 20:14 (10:7) rohové kopy: 9:8, ofsajdy: 3:1, držanie lopty (v %): 63 – 37, rozhodcovia: Marco Di Bello – Alberto Tegoni, Salvatore Longo (všetci Tal.)

DAC: Jedlička – Blackman, Müller, Kružliak, Davis – Fábry (78. Nicolaescu), Schäfer, Balić (106. Bednár) – Kalmár (120.+ Njie), Divković (113. Beskorovainyi), Ramírez
Jablonec: Hanuš – Holík, Martinec, Kubista, Podaný – Ladra (86. Jovovič), Hübschman, Považanec (98. Pilař), Zelený (109. Pleštil) – Schranz, Čvančara (79. Doležal)