Lídri krajín Európske únie (EÚ) vyzvali, aby pobrexitové rokovania s Veľkou Britániou pokračovali aj po konci tohto týždňa, ktorý navrhol ako záverečný termín premiér Boris Johnson. Informuje o tom spravodajský portál BBC.
Počas prvého dňa dvojdňového samitu v Bruseli lídri vo štvrtok vyzvali Britániu, aby „podnikla potrebné kroky“ smerom k dohode. Hlavný vyjednávač EÚ Michel Barnier skonštatoval, že čerstvé „intenzívne“ rokovania by mali mať za cieľ uzavretie dohody do konca októbra.
Britov prístup únie sklamal
Jeho britský náprotivok David Frost sa však vyjadril, že ho prístup únie „sklamal“. Prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter uviedol, že únia očakáva „všetky budúce kroky“ k dohode od Spojeného kráľovstva, čo označil za „nezvyčajný prístup k rokovaniu“. Premiér podľa neho poskytne reakciu na postoj EÚ v piatok na záver samitu.
Brexit bez dohody môže byť niekoľkonásobne drahší ako koronavírus, britskú ekonomiku čaká skúška
Nemecká kancelárka Angela Merkelová vo štvrtok po skončení rokovaní skonštatovala, že „v niektorých oblastiach bol pokrok a v iných je ešte stále veľa práce“. „Požiadali sme Veľkú Britániu, aby bola ďalej ochotná robiť kompromisy smerom k dohode. To, samozrejme, znamená, že aj my musíme robiť kompromisy,“ povedala novinárom.
Pokrok nie je dostatočný
Predseda Európskej rady Charles Michel uviedol, že EÚ sa v nasledujúcich dňoch rozhodne, či by mali rokovania pokračovať, v závislosti od ďalších krokov Británie. Rokovania podľa jeho slov ešte nie sú ukončené a únia je pripravená ich od pondelka urýchliť na „dva alebo tri týždne“, ktoré ešte zostávajú.
V záverečnom dokumente, ktorý zverejnili počas samitu, EÚ konštatuje, že pokrok v kľúčových oblastiach v súčasnosti nie je dostatočný na uzavretie dohody. Zároveň v ňom žiadajú Barniera, aby „v nasledujúcich týždňoch pokračoval v rokovaniach“.
Veľká Británia oficiálne vystúpila z Európskej únie 31. januára, ale do konca tohto roka plynie prechodné obdobie, počas ktorého krajina fakticky dodržiava pravidlá EÚ. Prechodné obdobie jedenásť mesiacov malo obom stranám poskytnúť čas na uzavretie dohody o budúcich obchodných vzťahoch.