Európska únia (EÚ) v stredu varovala Veľkú Britániu, že i najmenšie porušenie brexitovej dohody poškodí zvyšky dôvery medzi dvomi stranami podieľajúcimi sa na už aj tak krehkých rokovaniach o obchodnej dohode.
Upozornenia prišli po tom, ako sa britská vláda rozhodla presadiť legislatívu, o ktorej sama pripustila, že porušuje medzinárodné právo tým, že upravuje časti právne záväznej dohody o brexite, ku ktorej sa už obe strany zaviazali.
„Porušenie medzinárodného práva je neprijateľné a nevytvára dôveru, ktorú potrebujeme pre budovanie budúcich vzťahov,“ vyjadril sa k situácii predseda Európskej rady Charles Michel.
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová zase poznamenala, že historický základný kameň diplomacie, že „dohody sa musia dodržiavať“, je „základom budúcich úspešných vzťahov“.
Legislatíva porušuje medzinárodné právo
Nový zákon by mal podľa Britov predstavovať akúsi záchrannú sieť v prípade, ak by strany do konca roka neuzavreli obchodnú dohodu. Týka sa takzvaného Severoírskeho protokolu, ktorý je zameraný na to, aby medzi Severným Írskom a Írskou republikou zostali otvorené hranice.
Británia plánuje porušiť záväzky dohodnuté v brexite, Barnier si na plány Angličanov posvieti
Zástupcov opozície a európskych predstaviteľov v utorok šokovalo, keď britský minister pre Severné Írsko Brandon Lewis v parlamente priznal, že navrhovaná legislatíva „špecifickým a obmedzeným spôsobom“ porušuje medzinárodné právo.
Šefčovič požiadal o mimoriadne stretnutie
Podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič upozornil, že dohoda o brexite nie je otvorená na opätovné prerokovanie a únia očakáva, že bude plne rešpektovaná.
Britskí prepravcovia upozorňujú na zlé prípravy brexitu, je ohrozená dodávka dôležitých tovarov
Požiadal preto podľa vlastných slov o mimoriadne stretnutie spoločného výboru Spojeného kráľovstva a EÚ. Británia takýto návrh podľa agentúry AP privítala.
Čas na uzavretie obchodnej dohody sa kráti
Británia opustila euroblok 31. januára, keď sa zároveň začalo prechodné obdobie, ktorého cieľom je uzavrieť obchodnú dohodu, ktorá by mala zmierniť ekonomický dopad brexitu. Toto obdobie sa skončí 31. decembra.
Začali sa obchodné rokovania medzi Bruselom a Britániou, napätie zhoršuje Johnsonovo ultimátum
Premiér Boris Johnson v pondelok uviedol, že ak nedosiahnu dohodu do európskeho samitu, ktorý je naplánovaný na 15. októbra, obe strany by mali ísť ďalej a prijať to, že Británia odíde zo spoločného trhu bez dohody.
Zástupcovia EÚ trvajú na tom, že rokovania treba uzavrieť do konca októbra.