Európska únia i Slovensko sú závislé od dovozu bielkovín z tretích krajín, tvrdí Matečná

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Gabriela Matečná
Podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

BRATISLAVA 28. januára (WebNoviny.sk) – Ministri poľnohospodárstva členských štátov Európskej únie (EÚ) v pondelok v Bruseli rokovali o riešení nedostatku rastlinných bielkovín v EÚ.

Zabezpečiť sebestačnosť Slovenska

Únia ich totiž musí pre zabezpečenie dopytu po potravinách dovážať z tretích krajín. Informovalo o tom Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV) v tlačovej správe. Ministri okrem nedostatku rastlinných bielkovín v EÚ v pondelok diskutovali aj o africkom more ošípaných.

„Posilnenie pestovania bielkovinovo bohatých plodín, najmä strukovín, na Slovensku i v EÚ je dôležité pre potravinovú sebestačnosť našej krajiny. Sú totiž významnou súčasťou výživy hospodárskych zvierat a zadržiavajú dusík v pôde. Zvýšením ich pestovania je možné znížiť nielen emisie, ale zároveň zabezpečiť sebestačnosť Slovenska i EÚ od dovozu bielkovín z tretích krajín. Chceme viac slovenskej sóje, ktorá je bez GMO,“ uviedla ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná.

Surové proteíny z USA aj Brazílie

Takzvaná dobrovoľná viazaná podpora pre poľnohospodárov bude podľa MPRV jednou z hlavných priorít Slovenska v rámci budúcej Spoločnej poľnohospodárskej politiky (CAP).

Práve u týchto plodín je totiž veľký predpoklad zvyšovania spotreby v súvislosti so snahou Slovenska podporiť živočíšnu výrobu a zvyšovanie potravinovej sebestačnosti Slovenska. Bielkovinové plodiny, ktoré môžu byť potenciálne predmetom podpory prostredníctvom viazaných priamych platieb, sa dnes v SR pestujú na ploche 48 569 hektárov.

EÚ spotrebuje podľa MPRV zhruba 45 miliónov ton bielkovín pre krmivo, z čoho tretinu tvoria proteíny zo sóje. Sebestačnosť EÚ tak dosahuje v tejto oblasti len päť percent. EÚ potrebuje ročne importovať 17 miliónov surových proteínov, z čoho 13 miliónov predstavuje sója. Tie do EÚ vyvážajú predovšetkým USA, Brazília a Argentína.

Rozširované afrického moru ošípaných

Európska komisia (EK) zároveň v pondelok informovala agroministrov o stave rozširovania sa afrického moru ošípaných (AMO), ktorý je vážnou hrozbou pre európske poľnohospodárstvo.

V rokoch 2013 až 2018 investovala EÚ a jej členské štáty do boja s touto nákazou približne 100 miliónov eur vrátane pomoci poskytnutej krajinám susediacim s EÚ. Sektor ošípaných sa totiž podieľa na celkovom výkone európskeho agrosektora 8,5 %, tvorí však až polovicu produkcie mäsa v EÚ.

EK podľa MPRV zdôraznila, že kľúčový je dlhodobý manažment populácie diviačej zveri a úzka spolupráca a koordinácia medzi veterinármi, farmármi, a poľovníkmi. Avšak „skokové“ výskyty AMO v Českej republike v roku 2017 a v Belgicku v roku 2018 poukazujú, že členské štáty nesmú podceňovať ani šírenie ľudským faktorom.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Gabriela Matečná
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaEU Európska úniaMPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR