BRATISLAVA 28. januára (WebNoviny.sk) – Európska komisia začala proti Slovensku konanie (infringement) za nedostatočnú implementáciu európskych smerníc o ochrane biotopov a vtákov. Stav viacerých druhov živočíchov a rastlín a ich biotopov na Slovensku je preto nepriaznivý, najvýraznejšie to postihlo tetrova hlucháňa, ktorý je na pokraji vyhynutia.
EK zaslala Slovensku takzvané odôvodnené stanovisko, na ktoré musí do dvoch mesiacov odpovedať a vysvetliť, aké kroky prijalo alebo plánuje prijať na riešenie uvedenej situácie. Pokiaľ nedôjde k náprave, Komisia môže Slovensko zažalovať na Európskom súdnom dvore za neplnenie záväzkov.
Chýbajúce ustanovenia
EK Slovensku vyčíta nedostatočnú ochranu európskych chránených území Natura 2000, kde musia byť lesohospodárske aktivity predmetom hodnotenia vplyvov na chránené druhy a biotopy. V právnych predpisoch SR však takéto ustanovenia chýbajú. EK poslala Slovensku prvé upozornenie už v polovici minulého roku.
Ako pre agentúru SITA uviedol hovorca ministerstva životného prostredia (MŽP) Tomáš Ferenčák, envirorezort zatiaľ nedostal oficiálnu detailnú informáciu o danej veci. Pripomenul, že MŽP už minulý rok pripravilo program záchrany hlucháňa hôrneho a zvýšenie ochrany vzácnych druhov zakomponovalo do novely zákona o ochrane prírody.
V Európskej únii nemáme druhotriedne deti, vyhlásil Brusel a Viedni poslal výzvu pre rodinné dávky
„Envirorezort by rád opätovne požiadal všetky dotknuté subjekty, či už okresné úrady alebo lesnícku obec, aby sme spoločne v záujme záchrany tohto vzácneho živočícha spravili maximum,“ zdôraznil Ferenčák.
Nepriaznivý stav populácie hlucháňa
Ochranári už dlhší čas poukazujú na nepriaznivý stav populácie a biotopov hlucháňa. Hlavnou príčinou veľkého poklesu jeho populácie je intenzívna ťažba dreva v horských oblastiach a úbytok starých lesov, ktoré obýva.
Od roku 1972 klesla populácia hlucháňa na Slovensku asi o 76 percent, pričom trend pokračuje. V roku 1972 uvádzali štatistiky 3 697 jedincov, jeho súčasná populácia sa u nás odhaduje na 646 až 866 jedincov. Z niektorých slovenských pohorí hlucháň úplne vymizol.
Komisia prijala dva krízové scenáre na zmiernenie dôsledkov brexitu bez dohody na politiku rybárstva EÚ
MŽP s cieľom stabilizovať populáciu hlucháňa na Slovensku a zastaviť klesajúci trend stavu tohto kriticky ohrozeného druhu prijalo vlani program jeho záchrany na roky 2018 až 2022. Program obsahuje 14 opatrení na jeho záchranu.
Medzi ne patrí napríklad zastavenie straty vhodných biotopov hlucháňa ako aj zvýšenie ich kvality a rozlohy či obmedzenie negatívneho vplyvu predátorov a vyrušovania. Dokument slúži okresným úradom životného prostredia pri určovaní vhodných spôsobov hospodárenia v chránených územiach.