Európska únia vyňala Jozefa Hambálka zo sankčného zoznamu, podľa Blanára je to úspech slovenskej diplomacie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Jozef Hambálek
V strede: Líder slovenskej odnože Nočných vlkov Jozef Hambálek. Foto: archívne, www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 13. marca, 17:51

Slovenského občana Jozefa Hambálka vyňala Európska únia spod sankcií zavedených v súvislosti s narúšaním a ohrozovaním územnej celistvosti, zvrchovanosti a nezávislosti Ukrajiny. Vyplýva to zo stredajšieho oznámenia Rady Európskej únie zverejnenom v úradnom vestníku.

Môže byť napojený na Putina

Hambálek, ktorý môže byť napojený na ruského prezidenta Vladimíra Putina a ďalších zástupcov ruskej vlády, je verejne známy tým, že budoval európske ústredie Nightwolves MC na bývalej vojenskej základni na Slovensku, pričom použil vyradené vojenské vybavenie vrátane tankov. Jeho prebiehajúce aktivity zahŕňajúce údajne aj výcvik na aktívny boj na Ukrajine pre členov klubu Nightwolves, ktorý prebieha na jeho majetku, a aktívnu podporu proruskej propagandy v Európe, sa môžu považovať za bezpečnostnú hrozbu pre Ukrajinu a EÚ,“ argumentovala Európska únia.

Predseda vlády Robert Fico ešte v januári tohto roku priznal, že loboval u nemeckého kancelára Olafa Scholza, aby šéfa slovenskej pobočky Nočných vlkov Jozefa Hambálka vyradili zo sankčného zoznamu.

Pán Hambálek nikomu nič neurobil. Pán Hambálek je človek, ktorý má rád motorky, ale pre to, že ho niekto navrhol, a my vieme, že to bola iniciatíva vtedajšieho ministerstva zahraničných vecí cez Korčoka, sa to dostalo do rúk nemeckého ministerstva zahraničných vecí, a to navrhlo (zaradiť Hambálka na sankčné zoznamy, pozn. SITA). Tento človek došiel o všetko,“ uviedol vtedy Fico.

Úspech slovenskej diplomacie

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí uviedlo, že všetky členské štáty EÚ podporili aktivity slovenskej diplomacie, ktorá sa intenzívne zasadzovala o vyradenie slovenského občana zo sankčného zoznamu. Minister Juraj Blanár to označil za úspech slovenskej diplomacie.

Rozhodnutie bolo jednohlasné a podporili ho všetci naši európski partneri. Rád by som ocenil profesionálny prístup členských štátov, inštitúcií EÚ a nášho Stáleho zastúpenia SR pri EÚ, pretože finálnemu kroku vyradenia predchádzali mnohé rokovania,“ uviedol Blanár s tým, že za práva slovenského občana sa od roku 2022 nepostavil ani jeden z ministrov zahraničných vecí.

Slovenská republika zároveň poukázala na rozdielny dopad sankcií na občanov Európskej únie a občanov tretích krajín, keďže prijímané obmedzenia sa týkajú len území štátov EÚ. Pre občanov žijúcich a podnikajúcich v európskych štátoch môžu byť sankcie likvidačné, poukazuje rezort zahraničia.

Jozef Hambálek bol na sankčný zoznam EÚ zaradený rozhodnutím Rady EÚ 21. júla 2022. Prijatím rozhodnutia bol slovenskému občanovi zablokovaný majetok a udelený zákaz prechodu do iných štátov EÚ.

Rozhodnutím Rady EÚ bol k 14. marcu 2024 sankčný režim s viac ako 2 000 osobami a subjektmi aktualizovaný a predĺžený o šesť mesiacov. Súčasťou tejto poslednej aktualizácie bolo aj vyradenie Jozefa Hambálka.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan KorčokJozef HambálekJuraj BlanárOlaf ScholzRobert FicoVladimir Putin
Firmy a inštitúcie Európska úniaMZVEZ Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SRRada Európskej únie