Európska komisia (EK) navyšuje humanitárnu pomoc do Pásma Gazy o 25 miliónov eur. Celkovo sa tento rok humanitárna pomoc pre Gazu dostala na úroveň viac ako 100 miliónov eur. V pondelok to oznámila predsedníčka EK Ursula von der Leyen, informuje na svojej webstránke denník The Guardian.
Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt
„Spolupracujeme s Izraelom, Egyptom a OSN, aby sme do Gazy vpustili viac konvojov, a to aj prostredníctvom koridorov a prestávok pre humanitárne potreby,“ povedala Von der Leyen európskym vyslancom.
Priorita je spolupráca
„Pomoc teraz prichádza cez hraničný priechod Rafah, ale objemy sú stále príliš malé na to, aby pokryli obrovské humanitárne potreby v Gaze. Našou prioritou je spolupracovať s partnermi na posilňovaní logistických kapacít Rafahu a zároveň pracujeme na doplnkových trasách, napríklad námorný koridor z Cypru, ktoré by zaručili udržateľný, regulovaný a silný tok pomoci,“ vysvetlila.
Izraelské nálety zasiahli dva utečenecké tábory v Pásme Gazy a zabili množstvo ľudí, tvrdia Palestínčania
Predsedníčka eurokomisie sa tiež vyjadrila na margo rukojemníkov zadržiavaných v Pásme Gazy a zdôraznila, že „na každom jednom rukojemníkovi záleží“.
Treba predísť regionálnemu konfliktu
Európa podľa Von der Leyen „musí urobiť všetko v našej moci, aby sa predišlo regionálnemu konfliktu“.
„Gaza nemôže byť bezpečným útočiskom pre teroristov“ vyhlásila a pokračovala s tým, že sa „diskutuje o rôznych nápadoch, ako to zabezpečiť, vrátane medzinárodných mierových síl pod mandátom OSN“.
Izraelská armáda otvorila štvorhodinové „evakuačné okno“ pre civilistov, aby sa presunuli na juh Pásma Gazy
„To znamená, že teroristická organizácia Hamas nemôže kontrolovať ani riadiť Gazu. Mala by existovať iba jedna Palestínska samospráva a jeden palestínsky štát,“ povedala. Zároveň však v Pásme Gazy podľa nej nemôže byť dlhodobá izraelská prítomnosť ani nútené vysídľovanie Palestíncov ani nepretržitá blokáda Pásma Gazy.