- aktualizované 26. februára 10:55
Európska únia (EÚ) sa v piatok dohodla na zmrazení majetku ruského prezidenta Vladimira Putina a ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova. Informoval o tom lotyšský minister zahraničných vecí Edgars Rinkevičs.
Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt
Rozhodnutie naznačuje, že západné mocnosti pristupujú k bezprecedentným opatreniam v snahe zastaviť ruskú inváziu na Ukrajine a odvrátiť širšiu vojnu v Európe.
Euroatlantická kríza s globálnymi dôsledkami
Ministri zahraničných vecí prijali „druhý balík sankcií, ktorý zahŕňa aj majetok ruského prezidenta a jeho ministra zahraničia,“ uviedol Rinkevičs na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter. Ako dodal, EÚ plánuje prijať ďalšie sankcie.
Vojna na Ukrajine: Rusi získali kontrolu nad letiskom Hostomeľ a pokúšajú sa dobyť Kyjev, Putin vyzýva vojakov vziať moc do svojich rúk (online)
Spojené kráľovstvo čoskoro uvalí sankcie na ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho ministra zahraničia Sergeja Lavrova, vyhlásil britský premiér Boris Johnson.
Podľa hovorkyne jeho úradu predseda britskej vlády v telefonáte s lídrami NATO v súvislosti s ruskou inváziou na Ukrajinu v piatok povedal, že Putin sa „zapája do revanšistickej misie s cieľom zvrátiť poriadok po studenej vojne“, jeho ambície sa tam nemusia zastaviť a súčasná situácia je euroatlantická kríza s globálnymi dôsledkami. Informuje o tom spravodajský portál BBC.
Vyhlásenie Downing Street tiež spomína platobný systém SWIFT, od ktorého Ukrajina žiada odstrihnutie Ruska. „Premiér vyzval lídrov, aby podnikli okamžité kroky voči SWIFT-u, aby spôsobili prezidentovi Putinovi a jeho režimu maximálnu bolesť,“ uvádza sa v texte.
Sankcie aj z USA či Austrálie
Spojené štáty a Kanada tiež avizovali uvalenie sankcií na ruského prezidenta Vladimira Putina a ministra zahraničia Sergeja Lavrova pre ruskú inváziu na Ukrajinu.
Sankcie oznámila aj Austrália, ktorá sa zamerala na všetkých 339 členov ruského parlamentu a osem ruských oligarchov blízkych Putinovi. Canberra tiež zvažuje sankcie proti Putinovi a Lavrovovi. Reštriktívne opatrenia Austrália prijíma aj v prípade kľúčových členov vlády v Bielorusku za to, že pomohli pri ruskej invázii a Ukrajinu.