Poslanci Európskeho parlamentu (EP) vzhľadom na zverstvá páchané na Ukrajine v stredu uznali Rusko za štát sponzorujúci terorizmus.
V rezolúcii o najnovšom vývoji, ktorú EP prijal v stredu, europoslanci zdôrazňujú, že úmyselné útoky a zverstvá spáchané ruskými silami a ich zástupcami na civilnom obyvateľstve na Ukrajine, ničenie civilnej infraštruktúry a iné závažné porušenia medzinárodného a humanitárneho práva predstavujú teroristické činy a vojnové zločiny.
Viac o téme: Vojna na Ukrajine
V tejto súvislosti nielenže uznali Rusko za štát podporujúci terorizmus, ale aj za štát, ktorý „využíva teroristické prostriedky“. EP o tom informuje v tlačovej správe s tým, že rezolúcia prešla so 494 hlasmi za, 58 proti a 44 poslancov sa zdržalo hlasovania.
Zoznam teroristov zostavený Úniou
Európska únia (EÚ) v súčasnosti nemôže oficiálne označiť štáty za sponzorov terorizmu, preto ju a jej členské štáty EP vyzýva, aby zaviedli vhodný právny rámec a zvážili zaradenie Ruska na takýto zoznam.
Takýto krok by viedol k viacerým významným reštriktívnym opatreniam voči Moskve a mal by závažné reštriktívne dôsledky pre vzťahy EÚ s Ruskom.
Zároveň poslanci vyzývajú Radu EÚ, aby na zoznam teroristov zostavovaný Úniou, zaradila ruskú polovojenskú organizáciu Wagnerova skupina, 141. špeciálny motorizovaný pluk, známy aj ako „Kadyrovovci“, a ďalšie ozbrojené skupiny, milície a bojové skupiny spriaznené s a financované Ruskom.
Medzinárodná izolácia Ruska
Europoslanci tiež žiadajú ďalšiu medzinárodnú izoláciu Ruska. To sa týka aj členstva v medzinárodných organizáciách a orgánoch, ako napríklad v Bezpečnostnej rade Organizácie Spojených národov.
Nemecko chcelo rýchlu prehru Ukrajiny a Francúzsko neverilo, že k invázii dôjde, prezradil Johnson
Chcú tiež obmedzenie diplomatických vzťahov s Ruskom, obmedzenie kontaktov EÚ s oficiálnymi ruskými predstaviteľmi na absolútne minimum, ako aj uzavretie a zákaz činnosti s Ruskom prepojených inštitúcií v EÚ, ktoré šíria propagandu vo svete.
Deviaty sankčný balík
Parlament v uznesení tiež vyzýva členské štáty EÚ v Rade, aby urýchlene dokončili deviaty sankčný balík proti Moskve. Krajiny by tiež podľa nich mali aktívne predchádzať, vyšetrovať a stíhať akékoľvek obchádzanie už zavedených sankcií a spolu s Európskou komisiou zvážiť možné opatrenia proti krajinám, ktoré sa snažia pomôcť Rusku obísť už zavedené reštriktívne opatrenia.