BRATISLAVA 12. decembra (WEBNOVINY) – Európsky parlament dnes schválil nelegislatívne uznesenie, v ktorom vyzval členské štáty na zastavenie protiprávneho vyhosťovania Rómov a ukončenie vytvárania etnických profilov, zneužívania policajnej moci a porušovania ľudských práv.
Uznesenie, ktoré hodnotí implementáciu národných stratégií na podporu integrovania Rómov, zároveň žiada vyčleniť viac prostriedkov na boj proti diskriminácii pre malé komunitné projekty. Parlament tiež v uznesení odsúdil akékoľvek pokusy členských štátov o nezákonné obmedzovanie práva Rómov na voľný pohyb v EÚ. Tlačovú správu agentúre SITA poskytla tlačová atašé Soňa Miháliková Mellak z Informačnej kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku.
Dodržiavanie základných práv Rómov
Európska komisia a členské štáty by mali zabezpečiť dostatočné financovanie projektov na podporu integrácie Rómov z vnútroštátnych rozpočtov a programov EÚ, najmä z Európskeho sociálneho fondu a Európskeho fondu regionálneho rozvoja. Poslanci tiež navrhujú vytvorenie zvláštnych grantových programov v podobe malých a pružných fondov pre komunitné projekty. Komisia by mala naďalej sledovať a hodnotiť, ako členské štáty nakladajú s fondmi EÚ, určenými na integráciu Rómov a o svojich zisteniach by mala každoročne informovať Parlament a Radu.
Parlament tiež vyzval Komisiu, aby monitorovala dodržiavanie základných práv Rómov, protirómske incidenty a zločiny z nenávisti spáchané na Rómoch v celej Únii. V prípade porušenia práv, a to najmä v súvislosti so slobodou pohybu a pobytu, právom na prístup k zdravotnej starostlivosti a vzdelávaniu, právom na nediskrimináciu, právom na ochranu osobných údajov a nerešpektovaním zákazu vytvárania registrov na základe etnickej príslušnosti a rasy, by Komisia mala podniknúť právne kroky.
Musia odstrániť segregáciu
Ako sa uvádza v uznesení, členské štáty musia odstrániť segregáciu v oblasti vzdelávania a zastaviť svojvoľné umiestňovanie rómskych detí do osobitných škôl. Prioritná pozornosť by sa podľa poslancov mala venovať zabezpečeniu prístupu všetkých rómskych detí ku kvalitnému vzdelávaniu, vrátane programu Erasmus, a prijatiu opatrení, ktoré by zabránili predčasnému ukončeniu školskej dochádzky u rómskych žiakov. Parlament tiež vyzval členské štáty na odstránenie diskriminácie a všetkých prekážok v prístupe Rómov k zamestnaniu a vytvorenie osobitných programov odbornej prípravy. Rómov by mali vo väčšej miere zamestnávať a ponúkať im stáž aj európske inštitúcie.
„Za 10 rokov sme sa nikam nepohli. Peniaze z fondov sa vykrádajú. Vymýšľajú sa projekty, na ktoré tie peniaze nikdy nejdú a Rómom to nepomáha. Ak chceme naozaj riešiť tento problém, začnime si hovoriť pravdu, prestaňme diskutovať v inštitúciách Únie a poďme do tých osád, kde boli realizované úspešné projekty,“ uviedla poslankyňa Monika Flašíková Beňová (S&D). Podľa poslanca Jaroslava Pašku (EFD) je správa hodnotiaca pokrok EÚ v začleňovaní rómskeho obyvateľstva ukážkou bezradnosti Únie pri riešení tohto problému. „Jej jediným výsledkom je množstvo nezmyselných odporúčaní členským štátom, ako by sa mali o túto komunitu starať, len aby sa Únia pred okolitým svetom nemusela za spôsob života Rómov príliš hanbiť,“ uviedol Paška.