Európsky preukaz poistenca ani cestovné poistenie nekryje každé ošetrenie v zahraničí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
20174.jpg
Foto: Shopify

V určitých prípadoch sa vám môže stať, že liečbu v zahraničí si budete musieť zaplatiť zo svojho, aj keď máte so sebou Európsky preukaz zdravotného poistenia (EPZP) a cestovné poistenie. Pozrite si, o ktoré situácie sa jedná.

Plánovaná zdravotná starostlivosť

Na plánovanú zdravotnú staroslivosť sa v žiadnom prípade nevzťahuje cestovné poistenie!

Ak potrebujete liečbu, ktorá sa na Slovensku neposkytuje (napr. protónová liečba), môžete ju absolvovať v zahraničí. Musíte ju mať však vopred schválenú vašou zdravotnou poisťovňou. Zoznam zdravotných výkonov, na ktoré vopred potrebujete súhlas vašej zdravotnej poisťovne je daný vo vyhláške 341/2013 Z.z.. Inak si túto liečbu musíte uhradiť z vlastného vrecka.

Ak absolvujete v zahraničí ošetrenie, ktoré sa poskytuje aj na Slovensku (napr. plánovaný pôrod, zubné ošetrenie), môžete následne žiadať svoju zdravotnú poisťovňu o refundáciu. Nárok na preplatenie týchto nákladov máte v prípade, ak vám bola poskytnutá zdravotná starostlivosť, ktorá je hradená z verejného zdravotného poistenia aj na Slovensku. Výška preplatenej sumy bude taká, ako hradia zdravotné poisťovne na Slovensku.

Náhle zhoršenie zdravotného stavu na dovolenke v cudzine

Cestovné poistenie vám poskytne komplexnú ochranu.

Európsky preukaz zdravotného poistenia vám pokryje náklady na ošetrenie a lieky len do tej výšky, ako by zaplatila za miestneho občana zdravotná poisťovňa v danom štáte. Môžete sa teda stretnúť s doplatkami, ktoré si musíte uhradiť sami. Nezabúdajte EPZP, platí len v EÚ.

Povinné očkovanie u detí

Na povinné očkovanie u detí sa v žiadnom prípade nevzťahuje cestovné poistenie!

V EÚ je hradené na základe EPZP. Ak ste mimo EÚ, takéto očkovanie si musíte uhradiť sami, nepokrýva ho ani cestovné poistenie.

Chronické ochorenie

Liečbu chronického ochorenie môže, ale nemusí poisťovňa preplatiť. Závisí to od okolností:

A) V EÚ je hradená na základe EPZP.

B) Ak máte uzavreté cestovné poistenie, musíte mať súhlas od svojho lekára, že môžete vycestovať. Inými slovami, že váš zdravotný stav je stabilizovaný a nemali by sa vyskytnúť žiadne problémy. Ak sa napriek tomu vyskytnú, liečbu uhradí vaša poisťovňa, v ktorej máte uzatvorené cestovné poistenie.

C) Ak nemáte súhlas na vycestovanie od vášho lekára, a ste mimo EÚ, liečbu chronického ochorenia si budete musieť uhradiť z vlastného.

Poistovne pri uhrádzaní nákladov za zdravotnú starostlivosť skúmajú všetky lekárske správy, teda nesnažte sa im zatajiť, že príznaky ochorenia sa u vás objavili už pred vycestovaním. Aj tak na to prídu. Cestovné poistenie totiž kryje len náhodné udalosti. Čiže, ak vycestujete na dovolenku chorý v domnení, že sa v zahraničí dáte preliečiť v súkromnej nemocnici, v poisťovni nepochodíte. Takúto liečbu si budete musieť zaplatiť z vlastného vrecka.

Informačný servis

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať