BRUSEL 27. júna (WEBNOVINY) – Skupina ministrov financií krajín eurozóny (Euroskupina) odmietla na naliehavom rokovaní Grécku žiadosť o predĺženie úverového programu do 5. júla, keď je v Grécku naplánované referendum o požiadavkách veriteľov. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na dvoch predstaviteľov eurozóny.
„Súčasná dohoda o mechanizme finančnej pomoci Grécku skončí 30. júna 2015. To isté platí aj pre všetky dohody súvisiace s existujúcim gréckym programom,“ uviedli ministri v spoločnom vyhlásení, ku ktorému sa nepripojil zástupca Grécka.
Grécka tragikomédia vrcholí, Tsipras vyhlásil referendum
Tsipras je neschopný, grécka strana PASOK chce jeho hlavu
Grécka tragikomédia vrcholí, Tsipras vyhlásil referendum
Tsipras je neschopný, grécka strana PASOK chce jeho hlavu
Jeden z predstaviteľov uviedol, že predĺženie programu nie je možné, keďže neexistuje základ pre spoluprácu. Grécky premiér Alexis Tsipras v sobotu vyhlásil referendum o prijatí návrhu medzinárodných veriteľov na riešenie dlhovej krízy krajiny. „Tieto návrhy, ktoré jasne porušujú európske pravidlá, ako aj základné práva na prácu, rovnosť a dôstojnosť, ukazujú, že cieľom niektorých našich partnerov a inštitúcií nie je životaschopná dohoda všetkých strán, ale poníženie celého národa,“ uviedol Tsipras v príhovore vysielanom štátnou televíziou.
Polícia posilnila ochranu pri bankomatoch
Väčšina bánk v Grécku bola, ako obyčajne v sobotu, zatvorená a v uliciach Atén nebolo badať žiadnu paniku, konštatovala agentúra Reuters. Vláda oznámila, že nemá v pláne zaviesť kontrolu kapitálu, aby obmedzila výber hotovosti. Polícia však posilnila ochranu v blízkosti bankomatov. Po prejave premiéra Tsiprasa o referende sa totiž pred niektorými bankomatmi vytvárali rady čakajúcich klientov bánk.
Rady čakajúcich sa vytvárali aj v niektorých supermarketoch v Aténach, keďže ľudia sa snažia nakúpiť si zásoby. Reuters konštatuje, že Aténčania síce majú teraz starosti, ale badať u nich aj náznaky vzdoru a takmer úľavu po rokoch neúprosných úsporných opatrení a zdanlivo nekonečných rokovaniach s veriteľmi.
Myšlienka usporiadať referendum má u ľudí podporu, uviedol Reuters. „Myslím, že referendum je nevyhnutné – v tom zmysle, aby sme Európanom vyslali správu, že Gréci nie sú zotročení, už nie sme pod okupáciu,“ povedal pre Reuters 49-ročný Aténčan Ílias Papachadzis.
Grécko zostáva v eurozóne, tvrdí Paríž
Krach rozhovorov o dohode s cieľom zabrániť štátnemu bankrotu Grécka neznamená, že krajina prestáva byť členom eurozóny. Uviedol to v sobotu francúzsky minister financií Michel Sapin. Ako dodal, Paríž je okamžite pripravený na nové rokovania s Gréckom.
„Toto nie je odchod Grécka z eurozóny,“ povedal novinárom Sapin po stretnutí ministrov financií členských štátov eurozóny. „Osemnásť krajín bez Grécka sa jasne vyjadrilo, že Grécko je v eurozóne a má zostať v eurozóne bez ohľadu na momentálne ťažkosti,“ dodal minister. Francúzsko je podľa neho „pripravené obnoviť rokovania s Gréckom kedykoľvek“ a hľadať riešenia, ktoré prinesú Grécku stabilitu.
Grécko nevylučuje dohodu na poslednú chvíľu
Grécky minister financií Janis Varoufakis nevylučuje, že Atény sa s veriteľmi na poslednú chvíľu dohodnú na riešení. „V týchto kľúčových okamihoch grécka vláda bojuje o to, aby dohoda na poslednú chvíľu prišla do utorka,“ povedal Varoufakis novinárom v Bruseli.
Odkázal tým na dlžnú čiastku 1,6 miliardy eur, ktorú musia k 30. júnu Atény splatiť Medzinárodnému menovému fondu (MMF). Bez uvoľnenia zostávajúcej časti medzinárodného úverového programu však krajina nebude mať na uhradenie záväzku peniaze.
Odmietavý postoj ministrov financií Euroskupiny označil za vážny úder proti základom spoločnej meny. „Tento odmietavý postoj určite poškodí dôveryhodnosť Euroskupiny ako demokratického spoločenstva partnerských členských štátov. A veľmi sa obávam, že táto škoda bude trvalá,“ konštatoval Varoufakis.
Euroskupina je odhodlaná zachovať stabilitu eurozóny
Dvere pre ďalšie diskusie s Gréckom zostávajú otvorené, uviedol v Bruseli po rokovaní jej predseda Jeroen Dijsselbloem. Toto rokovanie sa uskutočnilo po tom, ako Euroskupina odmietla požiadavku gréckej vlády na predĺženie európskej časti záchranného programu po 30. júni.
Dijsselbloem kritizoval rozhodnutie gréckej vlády vypísať referendum. Vyzval gréckych poslancov, aby zvážili, či je rozumné vypísať referendum, čím ich podľa agentúry Reuters nepriamo vyzval, aby sa pri hlasovaní vzopreli požiadavke premiéra Alexisa Tsiprasa.
Dijsselbloem zdôraznil, že členské štáty Euroskupiny sú odhodlané zachovať finančnú stabilitu v eurozóne použijúc pri tom všetky nástroje, ktorú sú k dispozícii. Uviedol, že eurozóna je teraz oveľa silnejšia ako pred vypuknutím ekonomickej krízy.
Predseda Euroskupiny tiež uviedol, že veritelia Atén sú pripravení poskytnúť bankovému systému v Grécku technickú pomoc. Agentúra DPA pripomenula, že sa objavili špekulácie, že Atény by mohli zaviesť kontrolu kapitálu, aby tým zastavili odlev vkladov z domácich bánk.
„Všetci sme pripravení, ak to bude potrebné, podporiť Grécko po vypršaní plánu pomoci k 30. júnu,“ prízvukoval Dijsselbloem.
Uviedol tiež, že grécky minister Janis Varufakis sa popoludní sám rozhodol, že opustí rokovanie Euroskupiny ešte pred ukončením diskusií.