Eurovoľby môžu ovplyvniť budúcnosť Slovenska, Čaputová očakáva vyššiu volebnú účasť (video+foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
EUROVOĽBY: Volebný akt Zuzany Čaputovej
Prezidentka SR Zuzana Čaputová počas volebného aktu v rámci volieb do Európskeho parlamentu 2024 na Slovensku. Pezinok, 8. jún 2024. Foto: SITA/Jana Birošová.
Tento článok pre vás načítala AI.

Európske voľby môžu ovplyvniť budúcnosť Slovenska. Uviedla to prezidentka Zuzana Čaputová po tom, čo odvolila vo volebnej miestnosti v základnej škole v Pezinku. Ako dodala, voľby do Európskeho parlamentu sú rovnako dôležité ako každé iné voľby, v ktorých sa rozhoduje o budúcnosti SR.

„Slovensko je súčasťou EÚ. Je to už vyše 20 rokov náš životný priestor, ktorý nám poskytuje bezpečie, istotu a samozrejme aj ekonomickú prosperitu,“ vyhlásila prezidentka a vyzvala všetkých občanov, aby prišli k volebným urnám a vyjadrili tak svoj názor.

Budúcnosť EÚ je otázna

Prezidentka súčasne predpokladá, že sa stranám podarilo zmobilizovať voličov, a očakáva teda aj vyššiu volebnú účasť než v predchádzajúcich eurovoľbách.

Viac o téme: Voľby do Európskeho parlamentu 2024

Budúcnosť EÚ po voľbách je podľa Čaputovej otázna, bude podľa nej závisieť od výsledkov. „Neočakávam nejaké zásadné zmeny trajektórie, ktorou EÚ ide. Je jasné, že ten pomer síl bude zrejme iný, ako je v súčasnosti, ale nemyslím si, že bude zásadne iný tak, že by sa trendy, hodnoty a priority EÚ zásadne menili,“ uviedla prezidentka a podotkla, že rôzne strany prezentujú rôzne priority, no väčšina komunikácie je podľa nej negatívna.

>>> Online (minúta po minúte): Eurovoľby 2024 na Slovensku

„Hovoria o tom, čo na EÚ odmietajú, čo kritizujú, a naopak, menej je komunikované to, čo by malo byť naším primárnym záujmom,“ povedala Čaputová a pokračovala s tým, že je potrebný silný hlas pri riešení viacerých kríz.

Únia sme aj my

„Je dobré, aby EÚ, ako aj národné vlády boli občanom zrozumiteľné, aby boli spôsobilé a schopné doručovať konkrétne výsledky občanom. Aby boli menej odťažité, byrokratické a zameriavali sa na priority, ktoré sú dôležité, ako je napríklad ekonomická prosperita, zblíženie medzi jednotlivými štátmi, udržanie jednoty, a samozrejme, riešenie kríz, ako napríklad klimatická kríza,“ uviedla Čaputová a upozornila na to, že Únia nie je cudzou entitou.

„Únia sme aj my. Práve o tom sú európske voľby, že tam posielame aj svojich zástupcov, ktorí reprezentujú záujmy Slovenska a majú presadzovať naše národnoštátne záujmy,“ zdôraznila Čaputová s tým, že predpokladom úspechu je aj získavanie dôvery partnerov EÚ.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Zuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie EP Európsky parlamentEurópska únia