BRATISLAVA 12. februára (WebNoviny.sk) – Na projekte výstavby plynovodu Eastring, ktorý plánuje realizovať spoločnosť Eustream, sa stále pracuje. Najnovšie slovenský prepravca zemného plynu podpísal s rumunskou spoločnosťou Transgaz memorandum o porozumení o projekte Eastring.
Memorandum podpísali generálny riaditeľ spoločnosti Transgaz Ion Sterian a generálny riaditeľ spoločnosti Eustream Rastislav Ňukovič. „Podpisom memoranda obe spoločnosti vyhlasujú, že ako podporovatelia projektu budú spolupracovať na vyhľadávaní možností jeho realizácie na území svojich krajín,“ informovala firma Eustream.
Memorandum aj s Bulharskom
Eustream a Transgaz na projekte Eastring spolupracujú už viac ako tri roky. „Dnešný podpis memoranda nielenže podčiarkuje túto spoluprácu, ale je aj pevným základom pre ďalšie úspechy tohto projektu,“ zdôraznil Eustream. Podobné memorandá o projekte Eastring boli už podpísané medzi spoločnosťou Eustream a bulharským Bulgartransgazom, a tiež na politickej úrovni medzi predstaviteľmi slovenskej a bulharskej/maďarskej vlády.
Eustream získal na slovensko-poľský plynovod pôžičku, od EIB dostane desiatky miliónov eur
Eastring je projekt obojsmerného prepojenia plynovodov medzi Slovenskom a vonkajšími hranicami EÚ na území Bulharska. V budúcnosti by mal poskytnúť priame prepravné prepojenie medzi likvidnými trhmi západnej Európy a balkánskym regiónom či Tureckom. To je oblasťou s potenciálom byť vysoko likvidným regiónom, ktorý ponúka zemný plyn z rôznych zdrojov.
Projekt spoločného záujmu
Projekt nového plynovod Eastring získal opakovane status projektu spoločného záujmu (PCI) pre Európsku úniu. Začiatkom minulého roka Európska komisia schválila finančnú podporu pre projekt Eastring vo forme financovania štúdie uskutočniteľnosti v rámci nástroja Connecting Europe Facility (CEF).
Hlavným cieľom štúdie uskutočniteľnosti, ktorej výsledok bude známy v júni 2018, je definovať všetky potrebné technické, ekonomické, finančné a environmentálne podrobnosti o budúcom plynovode vrátane optimálneho smerovania, ako aj hĺbkového testovania trhu.
Záujem investorov o energetiku klesá, ministerstvo hospodárstva vydalo menej osvedčení
Plynovod Eastring by mal prechádzať Slovenskom, Maďarskom, Rumunskom a Bulharskom až do Turecka. Podľa prvotných predpokladov by mal mať projektovanú technickú kapacitu od 20 mld. metrov kubických v počiatočnej fáze projektu až do 40 mld. metrov kubických v konečnej fáze.
Jeho dĺžka by v závislosti od rozhodnutia o trasovaní mala predstavovať od 744 do 1 015 kilometrov s potrubím s obojsmernou prevádzkou. Odhadované investičné náklady na prvú fázu projektu sú od 1,14 mld. eur do 1,52 mld. eur.