BRATISLAVA 31. marca (WEBNOVINY) – Exekúcii môžu v budúcnosti čeliť ďalšie nemocnice na Slovensku. Pripustil to na štvrtkovej tlačovej konferencii šéf Sociálnej poisťovne Ľuboš Lopatka. Exekúcie hrozia aj napriek tomu, že v prvom prípade, pri podaní návrhu na exekúciu časti dlhu nemocnice v Považskej Bystrici, súd jej vykonanie odložil. Podľa Lopatku je totiž v zdravotníctve neporiadok a nemocnice potrebujú čím skôr upratať. „Nechceme to robiť preto, že chceme poškodiť slovenské zdravotníctvo, ale že mu chceme pomôcť. Aj keď to znie paradoxne, pretože chceme zamedziť nezodpovednému správaniu,“ povedal Lopatka.
Podľa šéfa Sociálnej poisťovne pritom hlavným problémom zdravotníctva nie je nedostatok financií v systéme, ale neporiadok. „Problém zdravotníctva súvisí s neporiadkom, ktorý tam panuje, to nie je otázka nedostatku financií. To, čo nemocnice potrebujú podľa nášho názoru a čo prebieha aj v tejto inštitúcii, je reštrukturalizácia a v mnohých prípadoch aj prístup k metóde krízového manažmentu,“ konštatoval.
Ku koncu februára evidovala Sociálna poisťovňa voči zdravotníckym zariadeniam pohľadávky v sume 48 mil. eur. Väčšinu, vo výške 34 mil. eur, tvorili pohľadávky štátnych zdravotníckych zariadení.
Transformované nemocnice poisťovni dlžili 14 mil. eur. Situácia v transformovaných zariadeniach sa pritom podľa Lopatku po zvýšení tlaku zo strany Sociálnej poisťovne zlepšila a dynamika nárastu pohľadávok sa spomalila. Problémovejšie sú podľa neho štátne zariadenia, ktoré naďalej zväčša Sociálnej poisťovni neplatia.
Sociálna poisťovňa podľa Lopatku síce oceňuje začiatok dialógu zo strany ministerstva zdravotníctva, celý postup reštrukturalizácie však považuje za pomalý. Poisťovňa bola podľa Lopatku dosť kritická aj voči materiálu rezortu zdravotníctva, ktorý o problematike dlhu nemocníc a ich riešení hovoril, no vláda ho napokon odložila. Konkrétne výhrady šéf poisťovne nekonkretizoval. Ako uviedol, Sociálna poisťovňa predložila ministerstvu aj vlastné návrhy na zefektívnenie systému zdravotníctva, rovnako ich však konkretizovať nechcel.
Materiál z dielne rezortu financií hovoril aj o zavádzaní splátkových kalendárov. Podľa Lopatku však je táto možnosť prípustná iba vtedy, ak nemocnica hradí aj riadne odvody. Zatiaľ sa na splátkovom kalendáre dohodla len s košickou Univerzitnou nemocnicou L. Pasteura. Kedy by podľa Lopatku chcela mať poisťovne s najväčšími nemocničnými dlžníkmi splátkové kalendáre uzavreté, nekonkretizoval. „Už v porovnaní s našimi predstavami meškáme. Čím to bude neskôr, tým horšie,“ dodal.