BRATISLAVA 11. júna (WEBNOVINY) – Exmanželka zosnulého herca Garyho Colemana Shannon Price podala na súd žiadosť, aby sa mohla stať špeciálnou správkyňou majetku bývalej detskej hviezdy. Podľa dokumentu určeného pre súd v Utahu bola Price napriek rozvodu v roku 2008 naďalej jeho ženou podľa obyčajového práva. Utah je jeden z desiatich štátov USA, ktorý má obyčajové právo zakotvené v legislatíve. Ide o pravidlá správania sa, ktoré sa opakovaným používaním za dlhšie časové obdobie stalo všeobecne akceptované spoločnosťou aj štátom. Aby sa obyčaj stala právne záväznou, musí spĺňať isté náležitosti ako časový faktor či presnú definíciu. Price teda musí presvedčiť súd, že žila dlhodobo s Colemanom vo zväzku podobnom manželstvu.
O rozvode páru verejnosť ani mnoho blízkych priateľov nevedelo, správa sa dostala do médií až po hercovej smrti, ktorú po nešťastnom páde zapríčinilo krvácanie do mozgu. Price bola v týchto chvíľach pri ňom a snažila sa mu pomôcť. Podľa jeho posledného známeho závetu určil za správcu svojho majetku bývalého manažéra a priateľa Diona Miala. Podľa webovej stránky RadarOnline.com sa súdne vypočúvanie uskutoční v pondelok. „Je veľkou prekážkou v rešpektovaní Garyho želaní,“ povedal Mial.
Price tvrdí, že existuje nepodpísaný závet z roku 2005, ktorý ju stanovuje jedinou možnou dedičkou jeho majetku. Okrem toho priložila rukou napísanú poznámku s Colemanovým podpisom, ktorá mala doplniť predchádzajúce posledné vôle a menuje Price ako majiteľku jeho financií, domu, detských vláčikov a ďalšieho majetku. „Túto zmenu som urobil pri plnom vedomí a bez akéhokoľvek nátlaku,“ uvádza sa v poznámkach zo 4. septembra 2007, len mesiac pred svadbou dvojice.
Napriek rozvodu pár žil podľa Price spoločne v jeho dome na juhu Salt Lake City až do jeho smrti, mali spoločné bankové účty a udržiavali sexuálny pomer. „Pár dodržiaval všetky práva, povinnosti a záväzky bežné v manželstve, hoci bol tento zväzok vyhlásený za ukončený,“ uvádza dokument.
Vo veku 10 rokov vybrali Garyho Colemana do sitcomu Diff’rent Strokes, kde stvárnil postavu Arnolda Jacksona – jedno z dvoch afroamerických detí, ktoré si adoptuje bohatý vdovec. Americká televízia VH1 ho zaradila na prvé miesto v rebríčku 100 najväčších detských hviezd. Colemana však po konci sitcomu vo veku 18 rokov čakali zlé časy. Koncom 80. rokov 20. storočia sa vytratil z obrazoviek a v médiách sa začal objavovať iba zriedkavo, nie v príliš pozitívnych súvislostiach. Coleman mal niekoľkokrát problémy so zákonom pre rôzne formy násilia. V roku 2003 chcel vstúpiť do veľkej politiky, keď kandidoval na post guvernéra štátu Kalifornia. Vo voľbách skončil ôsmy, guvernérsky post vtedy obsadil iný herec – Arnold Schwarzenegger.
SITA/AP