Bývalý britský minister financií Philip Hammond prelomil v stredu svoje mlčanie o novom britskom kabinete. „Nevolení ľudia“ podľa neho tlačia vládu smerom k poškodzujúcemu brexitu bez dohody, ktorý nepodporuje parlament ani voliči.
Hammond, ktorý odstúpil zo svojej funkcie ministra krátko pred tým, ako sa Boris Johnson stal novým britským premiérom, tvrdí, že vláda kladie požiadavky, ktoré majú znemožniť rozhovory s Európskou úniou (EÚ), pretože sú pre blok neakceptovateľné.
Johnson prešiel k „ničiacemu“ postoju
Pre Times of London uviedol, že Johnson prešiel z tvrdého vyjednávacieho postoja k „ničiacemu“ postoju trvajúc na zmenách v dohode o odchode Veľkej Británie z EÚ, ktorá sa rodila posledné dva roky.
„Nevolení ľudia, ktorí ťahajú za nitky tejto vlády, vedia, že toto je požiadavka, s ktorou EÚ nemôže a nebude súhlasiť,“ povedal.
Brusel je ochotný s Johnsonom rokovať o brexite, ale odmieta meniť dohodu o usporiadaní vzťahov
„Nielen preto, že budú neoblomní v obrane svojho jednotného trhu, ale preto, že krehkosť ich vlastnej koalície 27 (štátov) znamená, že akýkoľvek pokus z ich strany otvoriť tento balík by znamenal zrútenie sa ich jednoty,“ pokračoval Hammond.
Večné mýty vlády o brexite bez dohody
Hammond rovnako kritizoval vládu za jej večné „mýty„, že Briti hlasovali za brexit bez dohody a že odchod z EÚ bez vyrokovanej dohody bude bezbolestný. Počas kampane pred referendom v roku 2016 o členstve Londýna v únii politici podľa Hammonda voličom tvrdili, že dohodu s úniou, ktorá by chránila britský trh, bude jednoduché vyrokovať.
Británia vyčleňuje dve miliardy libier na úradníkov a lieky, chce sa pripraviť na brexit bez dohody
Ako dodal, „všetky relevantné ekonomické analýzy“ ukazujú, že náklady odchodu bez dohody ďaleko prevážia benefity.
„Je načase pre našu vládu zaviazať sa ku skutočným rokovaniam s EÚ, aby sa dosiahla dohoda, ktorá zachová spoločný britský trh s jeho najbližšími susedmi, ochráni britské pracovné miesta a zabezpečí našu budúcu prosperitu,“ uzavrel Hammond.