BRATISLAVA 13. decembra (WEBNOVINY) – Slovensko, ako krajina chudobná na prírodné zdroje, musí vyššiu kvalitu života dosiahnuť vysoko efektívnym proexportným hospodárstvom. „Export tovarov a služieb je existenčnou nevyhnutnosťou slovenskej spoločnosti,“ povedal v piatok vo svojom príhovore na stretnutí najväčších exportérov Slovenska predseda vlády Robert Fico. Ocenil zároveň prínos slovenských exportérov pre hospodársky, sociálny a environmentálny rast hospodárstva.
Na slovenskom exporte sa podľa premiéra Fica podieľa viac ako 28 tis. podnikateľských subjektov s hodnotou vývozu v roku 2013 vyše 63 mld. eur. V prepočte na jedného obyvateľa Slovenskej republiky tak predstavuje hodnota exportov takmer 12 tis. eur.
Export rastie, Made in Czechoslovakia
„Významným je aj fakt, že vývoz tovarov zo Slovenska aj napriek svetovej hospodárskej kríze rastie. Pričom v roku 2009, ale aj v nasledujúcich rokoch, slovenský zahraničný obchod mal aktívne saldo,“ uviedol Robert Fico.
Ako ďalej dodal, tieto výsledky sú ovplyvnené tým, že Slovensko je od roku 2009 členom eurozóny, čo sa ukázalo ako strategicky správne rozhodnutie.
Premiér taktiež ocenil myšlienku propagácie slovenských výrobkov na zahraničných trhoch spolu s českými pod spoločnou značkou „Made in Czechoslovakia“.
Spokojnosť vyjadril i rezort hospodárstva
Najväčší, až 30-percentný podiel, na slovenskom hrubom domácom produkte tvoril v roku 2012 podľa ministra hospodárstva Tomáša Malatinského priemysel. Ten má podľa neho do budúcnosti najväčší rastový potenciál. „Základným pilierom rozvojového potenciálu priemyslu na Slovensku je automobilová výroba. Tá v minulom roku zaznamenala mimoriadny rast,“ uviedol Malatinský.
Obchodná bilancia zahraničného obchodu Slovenska podľa ministra hospodárstva v minulom roku dosiahla 3,6 mld. eur. „Je to najvyššia hodnota v doterajšej histórii,“ povedal Tomáš Malatinský.
Najväčší nárast v roku 2012 zaznamenal vývoz do krajín Európy mimo krajín EÚ a do krajín Afriky, Ázie a Ameriky. Podľa Malatinského je tak snaha o diverzifikáciu exportu úspešná. Ako najväčší problém však minister vníma ťažkú implementáciu výsledkov vedy, výskumu a inovácií.
V rámci opatrení na podporu obchodu a investícií, ktoré spadajú pod programové priority vlády, patrí aj zriadenie Slovenského fondu na podporu rastu alebo zlepšenie financovania rizikových investícií slovenských podnikov. „Chceme sa zamerať hlavne na aktivizáciu kapitálového trhu, stratégiu znižovania regulačnej zaťaženosti podnikania, či zvýšenie právnej istoty podnikateľov,“ informoval minister hospodárstva. K tomu by podľa neho malo dopomôcť aj zapojenie slovenských exportérov do medzivládnych a medzirezortných komisií.