Expremiér Matovič vyšiel z boja o ministerku Kolíkovú slabší

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Igor Matovič, Eduard Heger
Zľava: Minister financií Igor Matovič (OĽaNO) a premiér Eduard Heger. Foto: archívne, SITA/Úrad vlády SR.

V poslaneckom OĽaNOIgor Matovič nie je taký suverén, aký bol ešte v čase, keď viedol vládu. Aspoň prípad odvolávania ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej (Za ľudí) naznačil, že jeho pozícia je slabšia.

Značná časť klubu predsa len dala na slová premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO), ktorý však verejne na podporu ministerky nevystúpil. Zatiaľ nevedno, ako sa bude vyvíjať vzťah medzi Hegerom a Matovičom. Ďalšiu skúšku premiér podstúpi pri daňovo-odvodovej reforme, ktorú chce presadiť Matovič ako minister financií.

Menšina z OĽaNO za ministerku

Za odvolanie Kolíkovej na návrh opozičnej strany Smer-SD bolo 51 poslancov zo 117 prítomných. Proti bolo 63 poslancov. V skutočnosti jej tak vyslovili dôveru. Koalícia má však ústavnú väčšinu vyše 90 hlasov. Vládne strany Za ľudí, SaS a Sme rodina boli proti odchodu ministerky.

Problém bol v klube OĽaNO, ktorý má 53 členov. Väčšina 27 poslancov sa na hlasovaní nezúčastnila. Proti návrhu Smeru bolo 22 poslancov, a teda ju podporilo. Zdržali sa dvaja poslanci a jedna poslankyňa nehlasovala. Poslanec Martin Čepček ako jediný z klubu OĽaNO hlasoval s opozíciou.

Prvoradá úloha premiéra

Poslanec OĽaNO Andrej Stančík bol proti odvolaniu ministerky a má jeho dôveru. „Momentálne nevidím dôvody na jej odstúpenie, ani odvolanie. Tie dôkazy, ktoré priniesla strana Smer zďaleka nepovažujem za dostatočné,“ povedal portálu SITA.sk Stančík.

Prihováral sa za Kolíkovú v klube aj premiér Heger? Stančík hovorí, že mali v tejto súvislosti konštruktívnu debatu. „Pre pána premiéra je prvoradá úloha – zachovanie koalície a vlády. V tomto smere aj vystupoval,“ poznamenal poslanec.

Foto stancik.jpg
Poslanec OĽaNO Andrej Stančík. Foto: FC Andrej Stančík

Hlasovania sa nezúčastnila väčšina klubu OĽaNO, mali teda problém Kolíkovej vyjadriť podporu. „To by som nepovedal. Poznám minimálne troch, štyroch, ktorí nemohli prísť z objektívnych dôvodov a podporili by ju. Niektorí boli u lekára a podobne,“ podotkol Stančík.

Podľa analytika štábna kultúra nefunguje

Pred hlasovaním ministerka Kolíková tvrdila, že bude pre ňu dôležité, ako dopadne rozhodovanie poslancov koalície a či bude mať podporu aspoň 76 poslancov. Po hlasovaní hovorila, že ju neteší výsledok, že nemá silnú podporu poslancov.

Politický analytik Ján Baránek povedal, že Kolíková podľa výsledkov hlasovania nemá podporu celej vládnej koalície a možno hovoriť o „oklieštenej podpore“. Uviedol, že ministerka mala odstúpiť už po úmrtí policajného exprezidenta Milana Lučanského.

„Nerobí dobre sebe a ani svojej strane. Myslím si, že štábna kultúra na Slovensku nefunguje, ale mala by,“ povedal Baránek. Podľa neho ministerka de iure nebola odvolaná a nemožno tak na ňu apelovať, ale z politického hľadiska by mala hlasovanie v parlamente vyhodnotiť a odísť.

Slabší politický výtlak

O zosadenie ministerky sa usiloval bývalý premiér Matovič. Počas marcovej vládnej krízy sa Kolíková proti nemu jasne postavila a bolo zrejmé, že ho viac nechce za premiéra. Automaticky sa preto hovorilo o tom, že Matovič sa jej mstí tlakom na jej odchod z vlády.

Situácia sa však zmenila a dnes už Matovičove stanoviská nemajú premiérsky punc. Namieste je preto otázka, či klesá aj jeho vplyv v klube OĽaNO. Až na výnimky mal v ňom Matovič ako premiér bezvýhradnú podporu.

Baránek si myslí, že pokles vplyvu Matoviča v klube je evidentný a ukázalo sa to aj pri hlasovaní o Kolíkovej.

„Dalo sa to do istej miery očakávať, lebo Matovič je politik extrémov a excesov. Zrovna v tejto covidovej dobe to nie je žiadna výhra. Stalo sa, čo sme očakávali, lebo jeho politický výtlak sa zmenšil,“ zhodnotil Baránek.

Heger nie je alter ego Matoviča

Premiér Heger síce verejne v parlamente nerečnil na podporu Kolíkovej, ale ako sama ministerka povedala, má jeho dôveru. Heger prejavil nezávislý postoj, doteraz sa skôr hovorilo, že kľúčové slovo bude mať stále expremiér Matovič.

Foto baranek 1.jpg
Politický analytik Ján Baránek. Foto: FC Ján Baránek

Podľa Baránka je vidno rozpoznateľný odklon Hegera od Matoviča.

„Nie je to už také alter ego Matoviča, ako to bolo na začiatku. Očakával som to. Už skôr som hovoril, že s funkciou premiéra prichádza aj zodpovednosť. Hovoril som tiež o pochybnostiach, či Heger bude ochotný niesť zodpovednosť za Matovičove nápady,“ dodal analytik.

Smer hovorí o úspechu

Opozícia sa vlani neúspešne pokúsila odvolať premiéra Matoviča i predsedu parlamentu Borisa Kollára (Sme rodina). Teraz sa Smeru podarilo načasovať návrh pri Kolíkovej a koalíciu naleptať.

Podpredseda Smeru a poslanec Ľuboš Blaha hovorí o úspechu, že jasne poukázali na „Kolíkovej zlodejiny a ona to nedokázala nijako poprieť, iba sa vyhovárala ako malé dieťa“. Podľa neho úspechom je aj to, ako odvolávanie dokázalo destabilizovať koalíciu, ktorá je v stave permanentnej krízy.

„Je to pre Kolíkovú fiasko a ak má aspoň štipku sebaúcty, mala by okamžite odstúpiť. Sama pred hlasovaním vyhlásila, že ak nepresvedčí väčšinu klubu OĽaNO, zváži svoje odstúpenie. Zjavne nepresvedčila 30 poslancov OĽaNO. Verejne sa jej nezastal ani premiér Heger a podporu Matoviča nemá. Jej pozícia je neudržateľná. Prečo sa drží stoličky ako kliešť,“ povedal Blaha.

Úspešnosť opozície pri návrhoch na odvolanie člena vlády je podľa analytika Baránka úzko viazaná na nejednotnosť koalície. „To sú spojené nádoby. Čím sú väčšie spory v koalícii, tým je opozícia efektívnejšia. Teraz to Smer využil veľmi obratne,“ dodal analytik.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej StančíkEduard HegerIgor MatovičJán BaránekĽuboš BlahaMária Kolíková
Firmy a inštitúcie OĽANOSMER-SDZa ľudí